Öğretmen Diyarı

Okul öncesi çocuğunuz üstün zekalı mı?

Ne dediğini duydun mu?". Çoğu anne çocuğunun her kelimesini veya her çizdiği şeyi üstün zekalı olduğunun kanıtı olarak görür. Fakat çoğu çocuk ilkokula başlayana kadar üstün zekalı olduğu anlaşılmaz ama bazıları erken dönemde buna dair işaretler verir. Üstün zekalı çocukları anlamak için işaretler! 2-4 yaş arası çocuğunuz üstün zekalı olabilir aşağıdakilere dikkat edin.

?Ne dediğini duydun mu?? . Çoğu anne çocuğunun her kelimesini veya her çizdiği şeyi üstün zekalı olduğunun kanıtı olarak görür. Fakat çoğu çocuk ilkokula başlayana kadar üstün zekalı olduğu anlaşılmaz ama bazıları erken dönemde buna dair işaretler verir. 


Üstün zekalı çocukları anlamak için işaretler!

2-4 yaş arası çocuğunuz üstün zekalı olabilir aşağıdakilere dikkat edin.


Sanatsal veya rakamlarla ilgili belirli bir yeteneği olabilir. Mesela, gerçekçi resim çizebilir veya rakamları aklında tutabilir.Gelişim açısından yaşıtlarıyla aralarında kilometreler vardır.Dil gelişimi ileri düzeydedir. Sözcük dağarcığı gelişmiş veya yaşıtlarına göre cümlelerle konuşmaya daha erken başlarlar.Çok meraklıdırlar ve hiçbir zaman soru sormayı kesmezlerÇok hareketlidir ama hiperaktivite düzeyinde değildir. Çünkü hiperaktif çocukların çoğunda dikkat eksikliği vardır buna rağmen üstün zekalı çocuklar uzun süre bir göreve konsantre olurlar ve ilgilendikleri şeylere çok düşkündürler.Canlı hayal güçleri vardır. Üstün zekalı çocuklar geniş ve karmaşık bir hayal ürünü olan bir arkadaş ağı kurarlar.Olayları hatırlamaları hızlıdır ve televizyon, film ya da kitaplarda gördüğü anlaşılması güç bilgiyi anımsayabilir.


Diğer üstün zekalı belirtilerini ayırmak güç olabilir. 3-4 yaş itibariyle, bazı üstün zekalı çocuklar akranlarından farklı olduklarını anlamaya başlarlar. Bu onları izole edebilir ve bu onları şiddetin hedefi yapabilir. 


Yoğun hayal kırıklığı yaşayabilir çünkü kendilerini fiziksel veya sözsel olarak ifade etmelerindense daha hızlı düşünürler. Eğer çocuğunuz olağandışı sinirli veya hayal kırıklığına uğramış görünüyorsa psikolojik destek almanızda fayda var. 

 

doktoruzbiz.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim