Öğretmen Diyarı

Öğrenme güçlüğü çeken çocuk dâhi olabilir

 

 

Bir de sadece okula gitmeme isteği dışında problem yaşayan çocuklar var. Çocuk okula gitmeyi kabulleniyor fakat okuma da arkadaşlarından geride kalıyor. Herkes yazı yazmayı öğrenmişken o alfabeyi bile öğrenemiyor. Matematikte başarısız oluyor girdiği sınavlardan düşük notlar alıyor. Bu durum anne ve babalara hemen çocuğunun derslere ilgisiz olduğunu, tembel olduğunu düşündürüyor.

 

Oysaki çocuğunuz öğrenme güçlüğü çekiyorsa, algısında yavaşlık varsa, Çevrenizde ki eş dostunuzun çocuklarına göre kurduğu cümleler anlamsızsa, dikkatini bir türlü toplayamıyor, verdiğiniz görevleri yerine getirmekte zorlanıyorsa, giydirdiğiniz kıyafeti üstünde tutamıyor, yakası bir tarafa paçası bir tarafa avare avare gezmekten hiç rahatsız olmuyorsa, ders çalışmak en büyük fobisi, öğretmeninden sürekli şikayet alıyorsanız, kısacası tüm bu sıraladıklarımızdan bir kaçına sahipse, oturup çocuğunuzun gidiş hattına, diğer çocuklar gibi olmayışına üzülmenize, kara kara neden bu kadar yeteneksiz olduğunu düşünmenize gerek yok. Çocuğunuz disleksi hastası olabilir.

 

Disleksi, bir tür öğrenme bozukluğudur. Öğrenme bozukluğu denilince akla hemen zeka geriliği gelse de disleksinin zeka seviyesiyle hiçbir ilgisi yoktur. Sorun tamamen hafıza ve dildir. Disleksi yaşayan çocuklar harfleri tersten görür, rakamlar onlara bize gözüktüğü gibi gözükmez aksine onları şekillere benzetirler ve çocuk ders dinlerken benzettiği bu şekiller üzerinden hayaller kurup sınıf ortamından uzaklaşarak ilgisiz bir öğrenci gibi gözükür. Derslerinde başarısız olabilir, okuma yazmayı öğrenmekte güçlük çekiyor olabilir. Fakat bu çocuklar aslında normalden daha zekidirler. Onları ders dışında ya da başarısız oldukları alanlar dışında gözlemlediğinizde, örneğin oyun oynarken, resim yaparken, müzikle ilgilenirken yaşıtlarından çok daha fazla başarılıdırlar.

 

Dünyaca ünlü dahilerin çocukluklarını hiç inceleme fırsatı buldunuz mu bilmiyoruz fakat bildiğimiz, duyduğumuz neredeyse tüm dâhilerin okul hayatları başarısızlıklarla dolu. Örneğin Albert Einstein, Walt Disney, Picasso, Thomas Edison disleksi hastası olan dâhilerden sadece birkaçı. Öyle ki bu durum bazılarının okuyamayacakları düşünüldüğü için okuldan atılmalarına kadar varmış.

 

Durum böyleyken eğer çocuğunuz okul hayatında başarısız ise, öğrenme güçlüğü çekiyor ise ona kızarak içine kapanmasına neden olmak yerine anlamaya çalışarak yaklaşın. Çocuğunuzu iyice gözlemledikten sonra mutlaka bir uzmanın kapısını çalın. Kim bilir, sizin tembel diye nitelendirdiğiniz çocuğunuzun dünyası ona baş etmekte zorlanacak kadar karışık geliyordur. Ona yardımcı olarak hem durumun üstesinden gelebilirsiniz hem de farkında olmadığınız olağanüstü yeteneklerinin ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

 

mamidedi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim