Bu haber kez okundu.

Öfkeyi Denetleyebilmek Mümkün

Psikoloji Uzmanı Cemaleddin Çakırlı, öfke, normal biçimde ifade edildiğinde son derece sağlıklı bir duygu olduğunu söyledi.

Çakırlı, "Ancak öfke ile baş edemeyen birey, sosyal ilişkilerden kaçınarak ev içi şiddet, fiziksel ve sözlü taciz gibi olumsuz davranışlar içerisine girer.” dedi.

Öfkenin başkalarını suçlama biçimi, problem çözme aracı, insanları kontrol etme ve intikam yolu olmadığını vurgulayan Cemaleddin Çakırlı, “Öfke, normal biçimde ifade edildiğinde son derece sağlıklı bir duygudur; ancak öfke ile baş edemeyen birey, sosyal ilişkilerden kaçınarak ev içi şiddet, fiziksel ve sözlü taciz gibi olumsuz davranışlar içerisine girer.” diye konuştu.

PDR Uzmanı Cemaleddin Çakırlı, öfkeyi denetleyebilmek için sakinleştirme egzersizleri yapılabileceğini, derin nefes alınarak nabız ve nefesin kontrol edilebileceğini ve mümkünse o ortamdan uzaklaşılabileceğini çözüm yolları olarak sıraladı.

Beyazgündem

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber