Öğretmen Diyarı

O artık bir bebek değil, çocuk

Çoğu bebek 18 aylıkken birkaç kelime konuşabilir ve bazıları da onları basit cümleler haline getirebilir. Bu konuşmalar hala aile dışındaki biri için anlaşılabilir olmayabilir, fakat sesler uyumluysa ve içeriğini belli edecek şekilde söylediği sürece anlaşılırlar. Örneğin; bebeğiniz oyuncak arabasıyla oynarken onu ileri-geri getirirken ‘vuu-vuu’ gibi sesler çıkarabilir, bu da tamamen ona ait bir kelime olur artık.

Bebekler genellikle bir grup benzer nesneyi aynı şemsiye altında birleştirir ve hepsine aynı isimle seslenir. Örneğin; bir kamyon gördüğünde araba, 4 ayaklı gördüğü her hayvana da köpek diye seslenebilir!

Miniğiniz gitgide verdiğiniz talimatları takip edebilir hale gelecek, burnunu göstermesini istediğinizde gösterebilecek ya da başka bir objenin adını söylediğinizde hemen minik parmağıyla işaret edecek. Artık bebeğinizin dikkat genişliği de artacak, bu sayede çevresindekileri daha çok dinleyecek söylediklerini anlayacak ve yeni duyduğu kelimeleri aklında tutabilecek. Her fırsatta ona papağan gibi kelimeleri tekrar edin.

Artık konuşmaya başladı
Bebeğiniz sevimli bir şekilde birçok kelimeyi yanlış telaffuz edebilir fakat onu doğrulamak yerine kendinizin kelimeyi doğru kullandığınızdan emin olun. Örneğin; bebeğiniz size ‘tüt’ dediğinde siz de ‘anladım, süt istiyorsun’ diye tekrar edin. Bebeğinizin kelime haznesini geliştirmek için evet/hayır cevabı verebileceği sorular yerine daha öğretici sorular sorun, örneğin; ‘Ne içmek istersin, süt ya da su?’ gibi.

Bu aylarda bebeğinizden çok fazla bir gelişme beklemeyin. Kurduğunuz cümleleri kısa tutmanız onun sizi daha kolay anlamasını sağlayacak. Eğer daha çok kelime öğrensin diye düşünüp cümleleri onun için aşırı zorlaştırırsanız söylediğiniz hiç bir kelimeyi aklında tutamaz.

Miniğiniz sonunda dilin eğlenceli kısmına geçmiş bulunmakta! Bundan sonrasında onu ilgisini çeken şeyler hakkında konuşurken izleyin ve kendini ifade etmesine izin verin. Anneliğin en güzel anlarından biri de miniğinizin büyüyüp konuşabildiğini izlediğiniz anlardır.

 

 

 

sozcu.com.tr

Anahtar Kelimeler:
artık bebek değil çocuk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim