Öğretmen Diyarı

Liseli hem sınıfta hem evde şiddet görüyor

İLKER AKGÜNGÖR

Genç Hayat Vakfı'nın 'Liseli Gençler ve Şiddet Algısı Araştırması' İstanbul'daki 50 lisede, 9'uncu sınıfta okuyan 1714 öğrenci, 173 öğretmen ve 42 okul yöneticisiyle görüşüldü. Araştırmada kız öğrencilerin daha çok sözlü, erkek öğrencilerin ise fiziksel saldırıya maruz kaldığı ortaya çıktı.

En çok şiddet sınıfta

Araştırmaya göre lise öğrencisi gençlerin yüzde 57.4'ü aynı yaştaki öğrencilerin şiddetine uğruyor. Sınıflardaki şiddet oranı yüzde 42.2 iken, gençlerin yüzde 15.1'i okuldan sonra okul dışında, yüzde 13'ü okul bahçesinde ya da okul koridorunda şiddet görüyor. Gençler en çok şiddeti yüzde 45.8 ile kendi yaşıtlarından, sonrasında ise yüzde 15.3 ile çok arkadaşı olan bir öğrenciden, yüzde 14.7 ile üst sınıflardan, yüzde 11.9 ile güçlü bir öğrenciden ve yüzde 10.4 ile tanımadığı bir öğrenciden görüyor.

Kötü lakaplar takılıyor

Öğrencilerin en büyük şikayeti yüzde 50.1 ile kendilerine istemedikleri lakaplar takılması. Bunu yüzde 41.2 ile kötü şakalar, yüzde 31.7 ile alay edilme ve yüzde 11.6 ile başına kötü şeyler geleceğine dair tehdit edildiğini söyleyenler izliyor. Öğrencilerin yüzde 22.9'u hakkında kötü dedikodular yayıldığını, yüzde 22.1'i eşyalarının kırıldığını söylüyor. Araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 36.6'sı evde şiddet gördüğünü belirtiyor. Gençlerin kendi algılarına göre zayıf, çirkin, kilolu, geveze, tembel olmak gibi fiziksel ve kişisel özelliklerinden şiddet gördüğünü söylemeleri oldu.

 

\"Vatan\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim