Öğretmen Diyarı

Kötü karnenin tek sorumlusu çocuk değil!

Bugünlerde hem velilerde hem de öğrencilerde karne heyecanı var. Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretimdeki yaklaşık 17 milyon öğrenci karne alarak tatile giriyor. Her karne döneminde olduğu gibi bu dönemde de karnesinden memnun olanlar kadar olmayanlar da olacak.

Uzman Klinik Psikolog Aynur Sayım, velilere önemli uyarılarda bulunuyor. Karnelerin çok iyi analiz edilmesini öneriyor. Karnenin, çocuğun dönem boyunca öğrenme süreçleriyle ve davranışlarıyla ilgili geribildirim içerdiğini ifade eden Uzm. Psk. Aynur Sayım, karneyle çocuğun zekâsı, dikkat ve konsantrasyonu, psikolojik durumu, aile ilişkilerinin bir bütün olarak değerlendirilmiş olduğunu ifade ediyor.

Kötü karnenin tek sorumlusunun çocukların olmadığını, sonuç olarak çocukla bu sorumluluğu paylaşmanın gerekli olduğunu vurgulayan Sayım, çocuğun başarısızlığının hangi nedenlerden ileri geldiğini ebeveynin sorgulaması gerektiğini kaydediyor. Sayım bu nedenleri;
- Kişisel özellikler
- Aileden kaynaklanan sebepler
- Okuldan kaynaklanan sebeplerden kaynaklanabileceğinin altını çiziyor. Sayım başarısızlığı getirecek nedenleri şu şekilde ifade ediyor.

En çok yapılan hatalar
En çok yapılan hatalar, çocuğu cezalandırmak, tehdit etmek, diğer çocuklarla kıyaslamak, korkutmak, kişiliğine yönelik saldırılardır. Bu davranışlar çocukta suçluluk duyguları oluşturabilir ya da çocukta savunmalar gelişebilir. Uyum ve davranış sorunları da ortaya çıkabilir. Yani tabloya başka sorunlar eklenebilir.

Karne döneminde çocukların kesinlikle yalnız bırakılmaması gerektiğini de ifade eden Sayım ebeveynlerin çocuklarına her durumda değer verdiklerini hissettirmeleri ve soruna karşı çözüme yönelik tedbirleri almaları gerektiğini belirtiyor.  Bu arada çocuğun karnesi nasıl olursa olsun, tatili tatil gibi yaşamasına izin vermek gerekiyor.

Aileden kaynaklanan sebepler
Aile içi ilişkilerin nitelikli olması, çocukla iletişim dilinin doğru olması, çocuğun gelişim dönemlerinde zengin uyaran verilmesi, öğrenme ile ilgili çevresel faktörlerin sağlıklı olması, anne-babanın sağlıklı model olması, ailenin disiplini, başarıyı olumlu etkileyen faktörler. Ailelerin diğer çocuklarla kendi çocuklarını kıyaslamaları, başarısızlığı sonucu onu yargılamaları ve eleştirmeleri yerine çözüm yolları aramaları en doğru yaklaşım.

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim