Öğretmen Diyarı

Klavyeye değil toprağa bassın

Prof. Dr. Levent Öztürk, “Çocukların gün içerisinde en azından birkaç saat için dışarı çıkmalarına imkan oluşturmazsak, obezite ile mücadele açısından bir gol yemiş oluruz” dedi.

Bugün Gazetesi’nden Serda Kıvılcım’ın haberine göre, Prof. Dr. Öztürk fiziksel aktivitelerin çocukların beden gelişimi açısından önemli olduğunu söylüyor.

Modern çağın getirdiği pek çok teknolojik imkanın çocukların fiziksel aktivite yapmalarının önündeki en büyük engel olduğunu anlatan Öztürk, şöyle devam ediyor:

“Geçmiş yıllara kıyasla çocuklar gün geçtikçe teknoloji bombardımanına maruz kalıyor. Her gün yeni bir teknoloji, insanı adeta kendine bağlıyor, böyle olunca da çocuklar dışarı çıkmadan eğlenebiliyorlar. Ancak bu eğlenme sosyallikten uzak sanal bir şekilde gerçekleşiyor. Çocukların birlikte hareket etmeleri ve kontrollü bir ortamda bu aktiviteleri yapmaları önemlidir, aksi taktirde onları evde televizyonun başında tutsak hale getiriyoruz.”

Sıcaklar bastırmadan önce

Evde eğlenmeyi seçen, hatta arkadaşlarıyla sanal ortamlarda iletişim kuran çocukların fiziksel aktiviteye zaman ayıramadıklarını vurgulayan Öztürk, bu durumun “obeziteye davetiye çıkardığını” ifade ediyor.

Prof.Dr. Öztürk, şöyle devam ediyor: “Çocukların gün içerisinde en azından birkaç saat için dışarı çıkmalarına imkan oluşturamazsak obezite ile mücadele açısından bir gol yemiş oluruz. Çünkü çocuğun ev içerisinde hareketleri kısıtlanıyor.

Genelde bir şeyler atıştırma ve sonra televizyon seyretme eğiliminde oluyorlar. Halbuki oksijen alması, hava değişimi yaşaması, vücudunun güneş görmesi gerekli. Yaz sıcakları başlamadan önce çocukların cildinin 10-15 dakika güneş görmesi bile kemik gelişimi açısından önemli.”

Park ve bahçelerde, güvenli alanlarda çocukların mutlaka akranlarıyla birebir iletişim kurarak etkinliklerde bulunmasının fiziksel gelişime katkı sağladığına dikkati çeken Levent Öztürk, “Park ve bahçelerde yaşıtlarıyla oynamaları, sosyalleşmeleri açısından da avantaj sağlar. İletişimleri artar, öz güvenleri, kendilerini anlatabilme yetenekleri gelişir. Bu yüzden her anne baba buna mutlaka dikkat etmeli. Özetle çocuğunuz klavyeye değil toprağa basmalı” diye konuşuyor.

 

BUGÜN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol