Öğretmen Diyarı

Kahvaltıyı çocuklara sevdirmek ve daha keyifli hale getirmek için bir kaç tüyoya ne dersiniz?

Tatildeyken erken kalkmayan çocuğa okul zamani erken kaldirip kahvalti ettirmek ilk haftalarda zor olabilir, ancak imkansiz değildir. Sabah kalkar kalkmaz kahvalti etmeyi çoğumuz sevmeyiz. Ancak dersleri dinleyip anlayabilmek ve verimli bir okul zamani geçirebilmek için kahvalti vazgeçilmez bir öğündür.


Kahvaltıyı çocuklara sevdirmek ve daha keyifli hale getirmek için bir kaç tüyoya ne dersiniz?


1. Kahvaltiyi hep beraber yapin. Çocuklar rol model olarak ebeveynlerini gözlemlerler her zaman. Nasil ağzinizdan çikan bir kelimeyi hemen kapip bir süre sonra size ya da çevresine söylüyorsa yediklerinizi de gözlemleyip benzer şekilde davranir. Eğer siz kahvalti etmiyoraniz çocuğunuzun kahvalti etmesini bekleyemezsiniz.


2. Kahvalti için farkli seçenekler sunun. "İmam hergün pilav yemez" ise siz de çocuğunuz da her gün ayni ayni şeyleri yemek zorunda değilsiniz. mesela yarin bir değişiklik yapip sütlü yumurta yapin kahvaltiya. hazirlamasi 5 dakika yemesi 3 dakika alir. Ertesi gün çikolatali misir gevreği ve süt koyun masaya, diğer gün tost yapin, bir sonra ki gün domates ve salatalikli beyaz peynirli sandviç hazirlayin.


3. Gece bir şeyler yedirip yatirmayin çocuğunuzu. Yatmadan 2 saat öncesine kadar besin alimi devam edebilir bu normaldir. Ancak çocuğum çabuk büyüsün ya da daha hizli büyüsün ya da daha uzun olsun diye yatmadan hemen önce süt ya da atiştirmalik vermeyin. Gece uykuya geçen tüm organlar sadece yaşamsal sinirlar için çalişir. Midesi dolu yatan bir çocuk sabah aç kalkmayacaktir.


4. Bol su içtiğine emin olun. Çocuklarin okul da içtiği su miktari genelde sandiğinizdan azdir. Matarayla ya da plastik şişelerle yaninda taşyabileceği su miktari en fazla 750 cc olacaktir. Eve geldiğinde ve yatana kadar olan sürede su tüketmesini sağlarsaniz hem sindirim sistemi hem de barsaklari daha rahat çalişacak ve daha keyifle yemek yiyecektir.


5. Yemesi için zorlamayin ya da cezalandirmayin. Yetişkinlerin bir çok yeme sorunu çocukluktan gelir. "Arkandan ağlar, yemezsen oyuncak yok, sen yemezsen çingenelere veririm, yemezsen polis amcalar gelir alir seni" gibi çocuğu yemeğe zorlayan ifadelerin sik kullanimi çocuklarda kalici sorunlara yol açar. Çocuklar saftir. Tuvaleti gelince nasil söylüyorsa acikinca da söyleyecektir. Eğer yeterli yemediğini düşünüyorsaniz büyümesini takip edin. Bir diyetisyene danişin, boy ve kilo ölçülerini takip edin ama yemek yemesi için baskilayici olmayin.


Uzm. Dyt. Nilberk KARAMAN

 

doktorsitesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol