Öğretmen Diyarı

İşyerinde Stres ve Aileye Yansıması

 

İşyerindeki en önemli stres kaynakları şunlardır:

 

- Düşük ücret
- Aşırı iş yükü
- Çalışılan işyerinde kariyer planlamasının olmaması
- İş tanımı/içeriği veya ücret politikasıyla ilgili gerçekdışı beklentiler ve bunların karşılanmamasının yarattığı hayal kırıklığı
- İş güvenliği ile ilgili sıkıntılar
- Kötü yönetim
- Kendi işiyle ilgili kararların alınmasına katkıda bulunamamak, söz sahibi olamamak
- Uzun mesai saatleri
- Plansız yapılan ve çok uzun süren toplantılar
- Açık ofis ortamının mahremiyeti kısıtlaması ve ofis arkadaşlarının sebep olduğu gürültüye (telefon konuşmaları, sohbetler, şakalaşmalar) maruz kalmak


Stresin Sonuçları

Stresin neden olduğu sonuçlar ise kişiden kişiye değişmekle birlikte başlıcaları halsizlik, işe devamsızlık, depresyon, fiziksel hastalıklar, dikkatsizlik veya dalgınlık nedeniyle yaralanmalar, ya da düzenli olarak işyerine gelmekle birlikte çalışma açısından verimsizlik olarak özetlenebilir.

Pek çok hastalık ya da belirti stresle ilişkili olabilir, bunlardan en sık görülenler:

 

- Kalp damar hastalıkları
- Anksiyete - Kaygı Durmu
- Depresyon
- Sırt ağrısı
- Baş ağrısı
- Cinsel isteksizlik
- Mide yakınmaları
- Uykusuzluk, uyku düzensizlikleri
- Alkol kullanımı
- Mikrobik hastalıklar
- Kanser


Stresle baş etmede sık kullanılan yöntemler:


 

A.B.D.’de yapılan bir ankete göre anketi yanıtlayan kişilerin stresle baş etme yöntemleri:

 

- % 40 sigara
- % 41 şans oyunları
- % 35 alışveriş
- % 27 alkol
- % 26 aşırı yeme, abur cubur yeme ve bunun sonucunda son 1 yılda 5 ila10 kg kilo alma olarak bildirilmiştir.

Elbette yukarıda yer alan stresle baş etme yöntemleri ideal yöntemler değillerdir ve kişiyi rahatlatmaktan çok stresini artıracak niteliktedir.

Stresle baş etmek için siz neler yapabilirsiniz?

Öncelikle stresle ilişkili olduğunu düşündüğünüz yakınmalarınızı tanıyarak işe başlayabilirsiniz. İşte bunaldığınızda veya canınızı sıkan bir gelişme yaşadığınızda yukarıda sayılan belirtilerden bazıları ya da yazılı olmayan ama sizin stresle ilişkilendirdiğiniz başka yakınmalarınız ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda odağınızı başka bir şeye yöneltmek, örneğin yaptığınız işe bir süre ara vermek, kısa bir yürüyüş yapmak, mümkünse bir süreliğine bina dışında havayı soluyabileceğiniz bir yere çıkmak sizi stres kaynağından uzaklaştırabilir.

Yararlanabileceğiniz bir diğer yöntem kendinize zaman ayırmaktır. Düzenli egzersiz yapmaya başlar, diyetinize dikkat eder, alkol tüketiminiz fazlaysa buna bir sınırlama getirir ve uykularınızı düzene koyarsanız en azından işteki stresinizi özel yaşantınıza daha az yansıtırsınız. Bu uygulamaların bir diğer faydası da kendi bedeninizle ilgili daha fazla kontrol sahibi olmanızdır. İşyerinde kontrol sahibi olamamak sizi rahatsız ediyorsa hayatınızın başka bir alanında kişisel kontrolünüzü artırmak stresinizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Stresle baş etmek için işyerinizde de yapabileceğiniz şeyler bulunmaktadır: Zamanınızı iyi yönetmek, önceliklerinizi belirleyerek planlı çalışmak, aşırı iş yüklenmemek, işlerinizin bir kısmını delege ederek sorumluluğu paylaşmak, insan ilişkilerinde becerinizi geliştirerek işyerinizdeki arkadaşlarınızla oluşabilecek problemleri daha baştan çözmek sizi daha az stresli ve daha yetkin kılacaktır.

Varsa olumsuz bakış açınızı değiştirmeye gayret etmek, mükemmeliyetçiliğinizi törpülemek ve her şeyi kontrol edemeyeceğiniz baştan kabul etmek de işe yarayabilir.

Fikirlerini almak için stresle baş edebildiğini düşündüğünüz iş arkadaşlarınıza, içinde bulunduğunuz koşulları ve nedenlerini konuşmak ve çözüm konusunda desteğini almak için yöneticinize, konuyla ilgili kurumsal çözüm seçeneklerini konuşmak için şirketinizdeki İK bölümüne danışabilirsiniz.

 

- Bu önlemlere ve düzenlemelere rağmen, kendinizi çaresiz ve çözümsüz hissediyorsanız, yaşamdaki stresinizi kontrol altına almak ve aile içi ilişkilerinizde düzenleme konusunda uzman desteği için kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

 


Uzm. Dr. Dilek Tunalı
Erişkin Psikiyatristi – Yaşam Koçu

Çocuk ve Genç
Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi
http://www.cocukvegenc.com

İstanbul - Batı Ataşehir
Tel: 0 216 688 14 74

 

http://cocukvegenc.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol