Öğretmen Diyarı

Güvenli bir ebeveyn ilişkisi şart

Güvenli bağlanmanın çocuğun her ihtiyacında ebeveynin orada olduğunu hissetmesi olduğunu söyleyen Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Dr. Neslim Doksat şöyle devam etti: "Aynı kararlılıkta, aynı düzende, aynı şefkat ve ilgi ile orada olduğunu hissetmesi... Bir iyi davranılıyor bir bağırılıyor. Önce bütün ihtiyaçları karşılanıyor, sonra bir anda kızılıp mahrum bırakılıyor. Bir çok sevilip şımartılıyor, bir çok kızılıp bağırılıyor, belki fiziksel şiddet uygulanıyor." 

"Kararlı ve tutarlı bir şekilde çocukla ilgilenilmiyor ise güvensiz bağlanma ortaya çıkıyor" diyen Doksat, çocuğun 7 yaşından itibaren tutarlı ve güvenli bir ebeveyn ilişkisi kuramaması halinde uzun vadede kişilik bozuklukları, antisosyal ve bağımlı kişilik özellikleri gibi kişilik sorunlarıyla karşılaşabileceğine dikkat çekti.

 

Neslim Doksat, çocuğun anne ve babasıyla sağlıklı, güvenli bir ilişki kurmasının öneminden bahsetti ve bu ilişkinin kurulamaması halinde ortaya çıkan olumsuz etkileri anlattı: "Doğru düzgün ilişki ve iletişim kuramama ve sürdürememe, hem hemcins arkadaşlarıyla sosyal platformda, hem patronlarıyla veya iş arkadaşlarıyla, hem de özel, duygusal hayatında sağlıklı uzun süreli, tutarlı ilişki başlatamama veya sürdürememe ile kendini gösteren, bebeklik döneminden köken alan çok ciddi bir yelpazeyle seyreden önemli bir özellik bu güvenme."

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim