Öğretmen Diyarı

Geleceğin Bill Gates\'i Belkide Sizin Çocuğunuz Olacak

Büyüklerin kullanamadığı birçok teknolojik cihaz çocuklar için tam bir ‘çocuk oyuncağı’, çünkü onlar yeni şeyleri öğrenmeye doğuştan meyilli.

 

 

Durum böyleyken, çocuklara kod yazmayı öğreterek bilgisayarları onlar için çok faydalı bir araca dönüştürmek mümkün. Üstelik bunun için büyük paralar harcamaya da gerek yok. Bu kaynakların bir kısmı hem ücretsiz, hem çocukların İngilizce öğrenmesine yardımcı oluyor hem de problem çözme yeteneklerini arttıyor. Kim bilir belki de geleceğin Bill Gates veya Steve Jobs’ı sizin evden çıkar.

 

 

TYNKER: Görsel programlama dilini kullanan Tynker, en basit yöntemlerle çocuklara ve ebeveynlere bilgisayar programlama mantığını öğretiyor. Deneme yapmak için derslerin ücretsiz versiyonları var. Sitede öğretmenlerin kendi derslerini oluşturabileceği bir bölüm de mevcut.

 

 

SCRATCH: MIT Media Lab’da geliştirilen bir proje. Özellikle 8 ila 16 yaş grubu için tasarlanmış ama her yaştan meraklı kullanabiliyor. Görsel programlama araçlarını kullanarak interaktif hikâyeler, oyunlar ve animasyonlar oluşturabiliyorsunuz.

 

 

LIGHT BOT: Bulmaca çözerek programlamayı öğreten bir oyun. Web, iOS ve Android için geliştirilmiş farklı versiyonları var.

 

 

KODABLE: Çocuklar için geliştirilmiş bir iPad uygulaması. Oldukça basit bir arayüzüne sahip olan uygulamada ücretsiz 30 seviye programlama dersi var. Daha fazla içerik isteyenler uygulama içinden satın alma yapabiliyor.

 

 

CODEACADEMY: Java Script, HTML/CSS, PHP, Python, Ruby gibi farklı progmlama dillerini basit bir şekilde öğreten bir platform.

 

 

MAKE GAMES WITH US: iPhone için oyun geliştirmeyi öğrenmek isteyenlere yönelik hazırlanmış bir platform. Dersleri takip ederek Angry Birds benzeri bir oyun geliştirebiliyorsunuz.

 

 

MICROSOFT’TAN DERSLER: Microsoft’un geliştirdiği Kodu, Touch Develp ve Small Basic uygulamaları ile çocuklar oyun yazmayı ve bilgisayar programlamayı en basit şekilde öğreniyor.

 

 

CODE.ORG: Çocuklar, öğrenciler ve öğretmenler için geliştirilmiş sayısız programlama eğitimi uygulamasına, kolayca erişebileceğiniz bir platform.

 

 

APP INVENTOR: MIT Üniversitesi tarafından geliştirilmiş bir uygulama. Android yazılım öğretiyor. Öğretmenler için de kaynakları var.

 

 

ALICE: Çocuklara 3D grafiklerle programlama öğreten ücretsiz ve açık kaynaklı bir platform.

 

 

CARGO BOT: Bir robota komutlar vererek kodlama öğrenebileceğiniz bir iPad oyun uygulaması. İlgi çekici grafikleri var, üstelik ücretsiz.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim