Öğretmen Diyarı

Erken ergenliğe girdiyse…

Çocuğunuza bu aralar bir şeyler oldu. Henüz 2 yaşında olmasına rağmen “Asi Gençlik” tavırlarında… Sözünüzü dinlemiyor, ne deseniz karşı geliyor. Zor, çok zor bir çocuk olup çıktı. Ama sakin olun çünkü çocuğunuzla 2 yaş krizi yaşıyorsunuz. İşte ‘kriz’ anlarında yapabilecekleriniz.

İki yaş civarı çocuğu olan neredeyse tüm anneler aynı durumdan şikayetçi. Bir bakmışsınız tıpkı bir melek. Sonra bir de bakmışsınız küçük bir canavara dönüşmüş! Anneler, bazen gayet güzel söz dinlerken bazen de kontrolden çıkan, istediğini tutturan, zaman zaman yerlere yatıp çırpınan ve kriz geçiren çocuklarıyla nasıl başa çıkabileceklerini öğrenmek ister. Anneler tam da derdini anlatmaya başladığı ve bebeklikten çıktığını düşündükleri bu dönemde çocuklarının değişimi ve hareketleri karşısında ne yapacaklarını şaşırmış bir şekilde, kendilerini çaresiz hissederler. Gerçekten de anlaşılması güç olan bu dönem için bize başvuranlara, gençlik yıllarını hatırlatırım. Genelde ya kendileri ya da arkadaşları için o dönemin ne kadar çalkantılı ve duygusal olarak iniş çıkışlı geçtiğini hatırlarlar.

Sebepsiz yere ağlamak, odaya kapanıp kimseyi görmek istememek, ve duygusal tepkilerini kontrol edememek, çocukluktan çıkıp gençliğe adım atılan yıllarda yaşananlardan sadece birkaçı. İşte bebeklikten çocukluğa geçilen 1,5-3 yaş döneminde de benzer davranışları yaşarız aslında.

Bu yaştaki çocuklar fiziksel, sosyal, duygusal ve psikolojik olarak çok zorlu bir dönemden geçerler. Yaşadıkları hızlı değişimleri anlamakta, duygularını algılayıp ifade edebilmekte henüz çok yeniler. Aynı zamanda anneden ayrı bir kişi olduğunun farkına varmaya başladıkları bir dönem. Bir yandan sizden kopmakta zorlanırlar, diğer yandan her şeyi kendi bildikleri ve diledikleri gibi yapmak isterler. Bütün bunlara bir de uykusuzluk, açlık, yorgunluk, düzen değişikliği ya da kardeş gelişi gibi etkenler de eklenirse yaşadıkları ufacık bir problem, bardağı taşıran son damla olabilir. Peki anne-baba olarak ne yapmalı? İleride kendine güvenen, ama aynı zamanda şımarık olmayan bir çocuk yetiştirebilmek için hangi yollara başvurmalı? İşte, bu yaşlarda çocuğu olan anne-babaların yapabilecekleri.

Kriz geçiriyorsa!
Çocuğunuz özellikle başkalarının yanında kriz geçirdiğinde herkesin size baktığını, sizi yargıladığını ya da ayıpladığını düşünebilirsiniz. Ama unutmayın ki yalnız değilsiniz. Bu gibi krizleri, inatlaşmaları ve zorlukları neredeyse tüm çocuklar ve anne-babalar yaşarlar. Sizin sakin kalabilmeniz ve tepkinizi kontrol edebilmeniz için kendinizi başkalarının ne düşündüğüne kapatmaya çalışın ve çocuğunuza odaklanın. Bu sırada, dikkat dağıtmak hala en etkili yöntem olabilir. Çoğunlukla çocuklar cazip bir seçenek karşısında isteklerini unutup sakinleşirler.

Dikkat çekmek!
Çocuğunuzun tekrarlamasını istediğiniz davranışını görüp alkışlayın. Yapmamasını istediğiniz davranışını da ona zarar verebilecek bir şey olmadıkça görmezden gelin ki onun ters şartlanmalarını önlemiş olun. Unutmayın ki, sizin olumsuz tepkiniz bile ona “Ben bunu yaptığımda annem benimle daha çok ilgileniyor” mesajını verir ve hem sizin hem kendisinin sınırlarını zorlamaya davet eder.

Hayır’ı kullanın ama az!
‘Hayır’ sözcüğünü gereğinden fazla ve yersiz kullanmak inatlaşmaya ve güç kavgalarına neden olabilir. Bu sözcüğü, gerçekten yapmasını doğru bulmadığınız, ona ya da başkasına zarar gelebilecek durumlar için saklayın. Beklentilerinizi çocuğunuzun yaşına göre ayarlayın.

Krizi çözmek için çocuğunuzun her isteğini karşılamak yerine krizin oluşmasını önlemeye çalışın. Örneğin, yorgun, uykusuz ya da açsa onu zorlayabilecek ortam ve durumlardan uzak tutun. Eğer çocuğunuz yenilik ve değişiklik karşısında sıkıntı yaşayan bir çocuksa, o gün onu bildiği ve tanıdığı ortamlara sokun.

Tutarlı olmak gerek
Hem kendi tepkilerinizin hem de çocuğunuzun diğer yakınlarının davranışlarının tutarlı olmasına özen gösterin.

Bütün bunları yaparken bu zorlu dönemde onu sevdiğinizi, kabul ettiğinizi ve onun yanında olduğunuzu hissettirmeniz, yavaş yavaş bireyselleşmesine izin vermeniz ve duygularına tercüman olup onları ifade edebilmesine yardımcı olmanız, çocuğunuzun gelişimi için çok önemli. Kendinizi korumanız için de bu dönemin geçici olduğunu ve bu zorlukları yaşarken yalnız olmadığınızı hatırlayın. Krizler karşısında sakin kalabilmek için stresinizi azaltın, çevrenizden destek isteyin. Duygularınızı ve yaşadıklarınızı yakınlarınızla paylaşın…

 

 

 

sozcu.com.tr

Anahtar Kelimeler:
erken ergenliğe girdiyse

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim