Öğretmen Diyarı

ERGEN ÇOCUĞUNUZUN DİNLEDİĞİ MÜZİĞİ ELEŞTİRMEYİN!

 DİNLEDİĞİ MÜZİKLERİN ŞARKI SÖZLERİ ŞİDDET, İNTİHAR YA DA CİNSEL TEMALAR İÇERİYORSA...
Ergenlerin dinledikleri müzikler ebeveynlere saçma gelebilir ancak bu sadece ebeveynlere ait bir düşüncedir.

Gençlerin dinledikleri müziği, türünü ağır eleştirmek ya da yasaklamak onlarla aranıza duvar örmenize neden olabilir Müzik dinlemek ergenler için önemli bir etkinliktir. Ergenlerin serbest zamanlarını müzik dinleyerek geçirdikleri gözlemlenir. Hatta bazen ders çalışırken ya da başka şeyler yaparken de müzik dinleme konusunda ısrarlıdırlar. Müzik neden bu kadar önemli gençlerin hayatında diye baktığımızda bir kaç önemli başlık buluruz: Müzik ve müzik grupları ergenlik/gençlik dönemindeki gençleri birleştir.

Ortak konuşma ve paylaşım noktaları artar. Hayran olunan grup ve sanatçılar bu dönemin sembollerindendir. Müzik ruhsal olarak yaşanılan sıkıntıyı gidermede, zaman geçirmede yardımcıdır. Hayal kurmaya destek olur. Şarkıların teması aşk, platonik aşk, ayrılık, ihanet ve isyan temalı olması tesadüf değildir. Ergenin hayatınıda yaşadığı pek çok şey şarkılarda vardır. Yaratıcılığı geliştirir, uygun dozlarda dinlendiğinde başarı ve motivasyonu arttırır.

MÜZİK KADAR MÜZİK KLİPLERİ DE ÖNEMLİ

Ergenlik döneminde dinlenen müziğin türü ve sözlerin içeriği ve ne kadar dinlendiği ergenin ruh sağlığı açısından önemlidir. İzlenen müzik klipleri de çok önemlidir. Kliplerdeki cinsel içerikler ya da şiddet, ergen için olumsuz örnek oluşturabilir. İntihar ya da cinsel içeriğin olduğu şarkı sözleri intihar ve cinsel motivasyonu arttırdığı yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ergenlik dönemi bilişsel, duygusal ve bedensel gelişim özellikleri düşünüldüğünde bu hiç şaşırtıcı değildir.

 DİNLEDİKLERİ MÜZİKLERİ ELEŞTİRMEYİN

Elbetteki ergenleri müzikle bağları onların yaratıcıkları içinde önemlidir. Müzik zarar veren bir unsur değildir tam tersine hayatın her döneminde sağlıklıdır. Ergenlerin dinledikleri müzikler anne babalara saçma ve dinlenmemeli gibi gelebilir ancak bu sadece evebeylere ait bir düşüncedir. Gençlerin dinledikleri müziği, türünü ağır eleştirmek ya da yasaklamak onlarla aranıza duvar örmenize neden olabilir.

 

Yazının tamamı: http://www.hurriyetaile.com/ergenlik/psikolojik-gelisim/ergen-cocugunuzun-dinledigi-muzigi-elestirmeyin_20671.html?utm_source=hurriyet&utm_medium=sosyal&utm_campaign=sosyal-10-20671?utm_source=copy-paste&utm_medium=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol