Öğretmen Diyarı

Çocuklarınızla oynayabileceğiniz oyunlar

Güneş ışıyor ve çocuklar dışarı çıkmak istiyor. Ama bu sıcaklarda ne yapılabilir ki?

Dışarı çıkmadan önce çocuğunuzun cildinin üzerine güneş kremiyle şeritler çizerek onu bir zebraya dönüştürün. Daha sonra kremi dağıtırsınız.

1 yaşından itibaren


Çocuklar, bir şişme havuzun içerisinde bir daire oluştursun. Siz de havuzun içerisine bir top bırakın. Bu topun "tehlikeli" olduğunu söyleyin. Oyunun amacı, topu havuzda dalgalar oluşturarak diğer oyunculara atmak. Top kime değerse, oyunda eksi puan alır.

3 yaşından itibaren


Her oyuncu ayaklarına kurdelelerle ıslak süngerler bağlar. Kim süngerleri düşürmeden çimenlerin üzerinde bir tur atabiliyor ve kim parkuru daha önce tamamlıyor?

5 yaşından itibaren


Bu oyun, kum havuzunda oynanabilir. Başlangıç için 10 tane küçük taş bulun ve bunları alüminyum folyoyla kaplayın. Ardından bu taşları kum havuzunda saklayın. Bakalım, kim daha çok gümüş parçası bulacak? Kazanan, ufak bir ödül alabilir ya da bir sonraki turda gümüş parçalarını kum havuzunda o saklar.

2 yaşından itibaren


Küçük yoğurt kaplarını su ile doldurun. Kim, suyla dolu yoğurt kabını suyunu dökmeden bitişe getirebilecek? Kimin kabında daha çok su varsa, turu o kazanır.

4 yaşından itibaren


Bu oyunu her zaman iki kişi ve katları oynamak zorundadır. Çocuklar, bir karton poşet alırlar; poşeti açıp yere koyarlar. El ele tutuşup, bir çocuk sağ, diğeri sol ayağını poşetin içine koyar. İşaret verilince ikisi de öne atılırlar. Oyunu daha fazla çocuk oynayacaksa, birinci olan grup, poşetlerin yırtılma ve hedefe varış sırası ile belirlenir.

4 yaşından itibaren


Yakalamaç oyununun bir başka versiyonu: Oyuna katılan çocuklardan biri ebe olsun. Ama oyundaki amaç, ebenin diğerlerini yakalaması değil, ebenin gölgesinin diğer çocukların gölgelerine değmesi. Ebenin gölgesi, kimin gölgesine değerse, o yeni ebe olur.

5 yaşından itibaren


Bahçenizde ya da sahilde bir parkur oluşturun. Parkurun üzerine ufak bir kumaş, bir çorap, yemek kaşığı ve kürek gibi nesneler yerleştirin. Çocuğunuz parkurun üzerinde çıplak ayaklarıyla koşsun. Bir nesneye yaklaştığında dursun. Nesneyi, ayak baş parmağıyla kavrayıp eline uzatmaya çalışsın. Nesneleri elinde tuttuktan sonra parkuru tamamlayıp, nesneleri size getirsin. Daha sonra siz de bu oyunu oynayabilirsiniz. Bakalım, kim daha başarılı olacak? Oyunu, nesneleri ayağınızda taşıyarak da oynayabilirsiniz.

5 yaşından itibaren


Kaynak: hayatimdabebekvar.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim