Öğretmen Diyarı

Çocuklarınıza TV seyrettirmeyin!

Hayata sürekli seyirci kalmak! Televizyonun, bilgisayarın başında yemek yemek, oynamak, uyuklamak… Çocuğunuzun sürekli izlemesine izin vermeyin. Doya doya yaşamayı şimdiden onda hayat felsefesi haline getirin!

0-2 YAŞ

Amerikan Çocuk Akademisi’nin araştırmalarına göre çocukların asla televizyonla karşılaşmaması gerekir. Bu araştırmalara göre 1 yaş altında çocukların günde 2 saatten fazla televizyon izlemeleri diğer çocukların dil gelişimlerinden daha geride kalmalarına neden olduğu saptanmış. Çocuğunuzun ilgisini çekebilecek başka şeyler bulmaya çalışın. Televizyona tercih edebileceği yeni aktiviteler onun yaratıcılığını etkiler.

2-5 YAŞ

2-5 yaş arasındaki çocukların televizyon önünde vakit harcamak yerine sosyalleşmeleri ve değişik oyunlar oynamaları daha yararlı. Eğer çocuğunuz bu yaşlar arasındaysa günde en fazla 1 saat televizyon seyrettirmeniz en doğrusu. (Aslında tabii en güzeli hiç izlememesi!) Bu 1 saatlik süre içinde şiddet sahnesi içermeyen programlar, özellikle çizgi film izletmeniz gerekiyor. Çocuklar genellikle bir programı defalarca izlemeyi sevdikleri için ilgi duyduğunu gördüğünüz bir programı videoya almanız onu mutlu eder.

6-11 YAŞ

Bu yaşlarda çocuğunuzun okuluna ve ödevlerine engel olmaması için televizyon karşısında geçen zamanını kontrol altında tutmalısınız. Araştırmalara göre çocukların bu dönemlerde 1-2 saat televizyon izlemeleri okul başarısını ve okuma eğilimini olumsuz yönde etkiliyor. Bu yaştaki çocuklara göre televizyonda kaliteli program az olur. O nedenle çizgi film ya da yetişkinlere yönelik programlar izlerler. Aile olarak size düşen görevlerden biri de çocuğunuza yönelik bir televizyon programı bulmak; doğa ile ilgili programlar, durum komedileri gibi. 6-11 yaş arasındaki çocuğunuz okul öncesi dönemdeki çocuklar gibi çizgi film seyretmeyi sever ve oradaki karakterlerle özdeşleşir.

Teknolojik çocukları bekleyen tehlikeler

Televizyonun çocuğunuz üzerinde önemli bir etkisi olur. Televizyonun onun üzerindeki etkisi; karşısında geçirilen süre, yaş, kişilik, yalnız mı sizinle mi izlendiğine göre değişkenlik gösterir. Televizyonun olumsuz etkilerini en aza indirebilmek için şiddet içeren programları engellemelisiniz. Ayrıca aşırı teknoloji bağımlısı olmak obeziteyi de tetikliyor.

7-12 yaş arasındaki çocuklarda teknoloji düşkünlüğü ev ödevlerine karşı ilgisizliği ve yaratıcı oyun kabiliyetini azaltıyor. Bu nedenler çocuğunuzun izlediği programları kısıtlamalı ve belli bir süre koymalısınız. Öğretici ve ilgi duyacağı programlar seçmelisiniz. Çocuğunuzun arkasında televizyon açıkken oyun oynaması onun yaratıcılığını azaltır. Çünkü televizyon izlemek aslında pasif bir iş.

 

sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim