Öğretmen Diyarı

Çocuklarınıza Düzeni Nasıl Öğretirsiniz?HowStuffWorks isimli internet sitesinde yer alan habere göre, çeşitli stratejilerle çocuklarınızın evde, okulda, ev işlerinde, odalarında düzenli olmalarını sağlayabilirsiniz. İşte farklı mekanlarda uygulayabileceğiniz stratejiler:

Evde:

Birçok aile için okul ödevlerini kontrol etmek zevksiz ve sıkıcı bir iştir. Bu nedenle, yapmak isteyeceğiniz ilk işlerden biri çocuklara çalışma alanlarını nasıl düzenleyeceklerini öğretmenizdir. Kalemtıraş, kağıt, silgi ya da hesap makinesi gibi birçok eşya ulaşılabilir bir yerde olmalı, ancak dağınık bir şekilde durmamalı. Kendiniz evde herkesin yapacağı işleri belirlemede bir liste oluştururken çocuğunuzu da yapacağı ödevleri, projeleri için bir liste hazırlaması için teşvik edebilirsiniz. Bir pano ve tahta silgisi yapılacak işler konusunda ailedeki bireylerin birbirini takip etmesi için en iyi yoldur.

Okulda: 

Okula gittiğiniz günlerde sınıfın dağınık ve yaramaz çocuklarından biri miydiniz yoksa her şeyi mükemmel bir şekilde düzenli olan dahi çocuklardan biri miydiniz? İkincisiyseniz, veli toplantısı için korku dolu bekleyişe hazır olun. Okulda düzeni sağlarken ayraçlar önemli bir stratejidir. Bir sürü konuyu bölmede ayraçlar yardımcıdır. Ayrıca birkaç bölmesi olan bir kalem kutu da kalem, silgi, cetvel, kalemtıraş, ataş gibi çeşitli okul araç-gereçlerinin karışmasını önlemeye yardım edecektir. Etiketli dosyalar da en büyük yardımcılardır.

Odalarında: 

Özellikle odalarında tam bir dağınıklık ustası olan çocuklarınız için her boyda, şekilde ve modeldeki saklama kapları en ucuz yardımcınızdır. Aynı uygulamayı yatakların altında koymak için alacağınız kutularla ve gardrop düzenleyicileriyle yapabilirsiniz. Ayrıca kutuların içine ne tür araç-gereçleri sakladığını üzerlerine yazarak ileride kolayca bulmasına yardım edebilirsiniz. Eski yaptığı resimleri, el işlerini saklamak hem eğlencelidir, hem de ileride hatıra olarak kalır. Bunlar için de bir klasör alıp içine yerleştirebilirsiniz.

Sırt çantasında: 

Birçok bölmesi olan sırt çantaları çocuklarınızın neyi nereye koyduğunu hatırlamasına yardım eder. Kısa sürede kalemlerini, defterlerini ve kitaplarını hangi bölmelere yerleştireceklerini öğrenirler. Yatmadan önce yaptıkları ödevleri, ertesi gün götürecekleri kitap ve defterleri hazırlaması için çocuklarınızı teşvik edin. Böylece sabahları uykudan kalkınca ödevini ya da defterini evde unutmayacaktır.

Ev işlerinde: 

Renk kodlarıyla ayrılmış defterler ve dosyalar çocuklarınızın eşyalarını ve ödevlerini düzenli tutmasının en iyi yoludur. Ciltleri de renklerle düzenleyebilirsiniz. Çocuklarınızı üstlerine düşen günlük görevleri hatırlatmak için buzdolabının üzerine bir liste oluşturup asabilirsiniz. Çocuklarınız da buradan yapacakları işleri kontrol ederek bitirdiklerinde işaretleyebilirler. 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol