Öğretmen Diyarı

Çocukların Değişmeyen Ödevi: Kitap Okumak!

Yarı yıl tatilinin ilk haftası bitti. Bazı çocuklar aileleri ile birlikte kayak yapmaya, yeni yerler görmeye gitti ya da gitmek üzere, kimi çocuk aile büyüklerine gönderildi. Çoğunluk evde bilgisayar ve televizyon ile geçiriyor tatilini.

Şanslı olanların arkadaşları ile çıkacak bahçesi, sokağı var. Bir grup çocuk için tatil, aile bütçesine katkı için çalıştırılmak demek. Başka bir grup için de tatilin bir anlamı yok, çünkü okula gidemiyorlar. Okula gidebilenlere tatil için okullardan ödevler verildi.

Hiç ödev vermediğini söyleyen okulun bile değişmeyen bir ödevi var: Kitap okumak. "Boş zamanlarımda kitap okurum" diyen bir toplumda, kitap okumanın görev sayılması normal mi karşılanmalı? Çocukların kitap okumamasından herkes yakınıyor. Gerçi erişkinlerin ne kadar kitap okuduğu da kitap satışlarına bakarak tartışılabilir. Görsel uyaranın bu kadar çok olması, kolay ulaşılan internet, TV ve diğerleri kitap okuma alışkanlığını azaltıyor.

Çocuğun gelişim dönemine göre okuma alışkanlığı için yapılabilecek şeyler var. Bebeklikte masal anlatmak, okumak iyi bir başlangıç olabilir. Okul öncesi çocuklar için hazırlanmış, renkli, resimli ve çekici kitapları sadece almak ve okumak yetmez. Çocukların bu kitapları ellemesi, sayfalarını açması, bakması gerekir. Resimler onların hayal gücünü arttırır. Bu kitapları seçerken saldırganlık gibi olumsuzluklardan, çocuğu korkutacak ve kötü yönlendirecek içerikte olanlardan kaçınmak iyi olur. Her defasında sadece yazılanları okumak tekdüze olabilir.

Çocukla birlikte resimlere bakarak öyküler oluşturmak ona ilginç gelecek ve gelişimine katkıda bulunacaktır. İlköğretim yaşında daha serüven kitapları ilgi çekicidir. Bu çekiciliği arttırmanın yollarından biri, aynı kitabı çocukla birlikte okuyup, tartışabilmektir.

12 yaşından sonra çocukları dünya ve Türk klasikleri ile tanıştırma zamanı gelmiş demektir. Eğer o döneme kadar kitapla tanışıklık doğru yapılmışsa, çocuklar büyüklerle tartışabilecekleri, okudukları hakkında düşüncelerini dile getirebilecekleri ortamı bulurlarsa artık istemeseniz de okuyacaktır. Ders olarak verilen ve sadece özeti istenen "kitap okuma" ödevleri yerine, kitapların tartışıldığı saatler okulun katkısını sağlar.

Çocuk kitabı nasıl olur?
* Çocuğun gelişim dönemine uygun dil ve içeriği olmalı.
* Çocuğu korkutan, yönlendiren, sindiren, bir düşünceyi benimsetmeye çalışan içeriği olmamalıdır.
* Çocuğun kendisiyle birlikte, yaşadığı toplumun değer yargılarını, özelliklerini öğrenmesine olanak sağlamalıdır.
* Çocuklara öğüt verme kaygısı taşıyarak, her cümlede ya da sonuçta nasihat verici, çocuğu sınırlayıcı olmamalıdır.
* Gerçeğe dayanmalı, bilimsel amaçlardan sapmamalıdır.
Kitap ödevi vermek okumayı sevdirmek için yeterli olmaz. Örnek olacak, kitap okumaktan zevk alan ve okuyan ebeveynler önemlidir. Ayrıca en az TVve bilgisayar kadar cazip, eğlendirici kitaplar oluşturmak, onları doğru seçmek ve uygun zamanlarda çocuklara sunmak gerekir.

Prof. Dr. Bengi SEMERCİ, Sabah

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim