Öğretmen Diyarı

Çocuklardaki içe kapanıklığı 10-15 günde nasıl giderebilirsiniz?-İÇE KAPANIKLILIK (UTANGAÇLIK, ASOSYALLİK)

Anadolu insanı daima ‘’sessiz, sakin, efendi’’ diye tabir edilen, kimsenin kılına zarar vermek istemeyen iyi kalpli ve hoşgörülü bir insandır. Toplum olarak çoğumuz Anadolu insanı denilen karakterin vasıflarını taşımaktayız.
Anadolu insanının bir özelliği de çok sessiz-sakin olması ve toplum içinde aktif rol almamasıdır. Bazı öğrenciler genellikle kendi ailelerinin ya da ailelerinden bir bireyin vasfını taşıyarak sessiz-sakin ve içe kapanık bir kişi olurlar. Bu içe kapanık olma hâli ilkokul 3.- 4. sınıfa kadar öğrencinin eğitim hayatında fazla sıkıntıya yol açmasa da özellikle 4.- 5. sınıflarca ve sonrasında matematik dersindeki ve diğer derslerdeki temel konuların verilmesiyle beraber büyük bir soruna yol açmaya başlayacaktır.

Bu sorun nedir?

Bu sorun öğrencimizin utangaçlıktan dolayı derslerde takıldığı yerleri soramaması ve zamanla konular içinde eksiklikler oluşarak matematik ve fen bilgisi gibi ana derslerde temel eksikliğinin oluşması ve dolayısıyla öğrencinin ilerleyen dönemlerde işlenen konuyu anlamamasıdır.
Görüldüğü gibi temel eksikliğin sorunu bazen utangaçlıktan kaynaklanmakta ve düzeltilmediği takdirde öğrencimizin eğitim hayatını kötü yönde etkilemekte ve riske atmaktadır. Buna rağmen çocuklarımızdaki utangaçlığa bağlı olan sorunları gidermek için bazı antrenmanlar yapmamız gerekmektedir. Kişisel görüşüme göre utangaçlık öğrencinin aile yapısıyla olduğu kadar gırtlak yapısıyla da alakalıdır. Bu güne kadar utangaç öğrencilerde denediğim ve güzel neticeler aldığım yöntemi sizinle paylaşacağım. Bu antrenmanı öğrencimiz sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa 15-20 gün boyunca uygulamalıdır.

Antrenmanımız çok basittir. Öğrencimiz eline herhangi bir kitabı/ gazeteyi/ dergiyi alıp tüm gücüyle bağıra bağıra (ses tellerinin tahriş olmamasına dikkat ediniz) 5-10 dakika boyunca okumalıdır. Bu antrenmandaki dikkat edilmesi gereken nokta; öğrencimizin bu okuma işini yaparken çok yüksek sesle bağırmasıdır. Bu bağırarak okuma esnasında öğrencimizin gırtlak yapısı farklılaşacak ve içe kapanık olma hâlini yavaş yavaş üzerinden atacaktır. Ebeveyne düşen görev 15-20 gün boyunca sabah akşam çocuğuna bu antrenmanı yaptırmak veya yapılıp yapılmadığının kontrolünü sağlamaktır.
Utangaçlık antrenmanları süresince çocuğunuzun okuldaki öğretmenlere soru sorması, toplum içinde konuşmalar yapması konularında teşvik ediniz

 

 

Eğitim Danışmanınız

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol