Öğretmen Diyarı

Çoçuklardaki aşırı televizyon bagimliligi nasil önlenir?

Çoçuklardaki aşırı televizyon bagimliligi nasil önlenir?

Çoçukların aşırı televizyon izlemesi gelişimini olumsuz etkileyerek sosyalleşmesini engelliyor ve kişilik bozukluluklarına neden olabiliyor. Çoğuğunuz üzerinde oluşabilecek bu olumsuz etkileri en aza indirgemek ve kontrolunuz dahilinde izlemesi için bu önerilere göz atmanızda yarar var.

* Televizyon için saat sınırlamaları getirmelisiniz. Örneğin çoçuğunuz okul çağında ise mutlaka ödevlerini bitirdikten sonra izlemesine izin verilmelidir ki 1 en fazla 2 saat yeterli olacaktır.

* Çoçuğunuza en yakın en güzel örnek ebeveynleridir. Eğer onun televizyon bağımlısı olmasını istemiyorsanız aynı fedakarlığı sizinde yapmanız gerekiyor. Gereğinden fazla izlemeyerek televizyon alışkanlığınızı şekillendirmelisiniz, ona örnek olmalısınız.

* Sizin belirleyeceğiniz yararlı olduğunu düşündüğünüz çoçuk programlarını ya da çizgifilmleri izlemesini sağlayabilrisiniz. İzleyeceği programın yada çizgifilmlerin içeriği; eğitici özellikte olması ve hayal gücünü geliştirebilmesi açısından önemli. Özellikle bazı şiddet ve korku içeren çizgi filmlerden uzak tutmalısınız.

* Televizyon izlerken onu yalnız bırakmamalısınız. Yalnız bir aktivite olarak değil paylaştığınız beraber izlemekten keyif aldığınız bir eylem olarak algılamasını sağlayabilirsiniz.

* Televizyonu hiç bir zaman çoçuğunuz için bir ödül aracı olarak görmeyin. Çünkü bu sürece alışan çoçuk gün geçtikçe yasaklanan şeyin cazip olduğuna inanacak ve yaptığı her iyi davranışında bunu talep edecektir.

* Televizyon dışında eğlendiği oyunlara ilgisini çekebilirsiniz. Hatta yaşıtlarını sadece oyun oynamak için toplayarak bu sayede başka çoçuklarla iletişim kurmasını, sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol