Öğretmen Diyarı

ÇOCUKLARDA ÖFKEYİ ANLAMA


Öfke soyut bir duygu değildir. Nörotransmittler olarak adlandırılan belirli bir dizi biyokimyasal üretimiyle yaratılan fizyolojik bir değişimdir. Nörotransmitterler duygusal haberci olarak düşünülebilir ve vücut ile beyine öfkeyle tepki vermelerini söyleyince, bu tepki yok sayılamaz. Öfkeye verilen fizyolojik tepki, kan basıncında artış, yüz kızarması, kalp atımında artış, kaslarda gerilme ve kavgaya hazır olmayı içerir.

İş de size çocuğunuzun öfkesini ifade etmesine ve yönetmesine yardımcı olacak basit birkaç oyun:))

“STRES ANLARINDA “3 A’YA YER VERİN”

Amaç: Çocuklara 3 temel başa çıkma becerisini öğretmek
Yaş grupları: 8+
Oyuncu sayısı: 3 veya daha fazla
Oyuna başlamadan önce: Üç A Otomobil Klübünün yolda acil durumlar yaşayan sürücüler için erişilebilir olmasıyla nasıl ün yaptığını açıklayarak başlayın. Gerçekten ihtiyacınız duyduğunuzda hep var olduğu için başarılıydı.
Sonra stres yönetiminin üç A’sının Avoid- Kaçınma, Alter- Değiştirme ve Accept- Kabullenme’ye karşılık geldiğini açıklayın.

KAÇINMA yeni strese neden olmayacak ölçüde stresi yaşamınızdan olabildiğince uzak tutarak stresi azaltmak demektir. Örneğin, zorbalık yapan bir okul arkadaşınızdan, çoğu zaman uzak durabilirsiniz. Öte yandan odaklanmakta zorlandığınız için ödev yapmaktan kaçınmak, sadece daha fazla strese neden olacağı için yanlış taktiktir.
KABULLENME stresin kendisinin uzun zamandır var olabileceğini anlarken strese karşı direnç geliştirmenin özel yollarını öğrenmek demektir. Bu, seçici bir biçimde stresi önemsememeyi öğrenme, değiştirilemeyen stresle daha iyi başa çıkmak için kendini değiştirme veya kişinin stres algısını değiştirmeyi öğrenme yoluyla yapılabilir.

Nasıl Oynanır: Oyuncular beş dizin kartı alır ve arkasına isimlerinin baş harflerini yazar. Ön yüzüne 5 farklı stres faktörünü (onları öfkelendiren) yazarlar. Sonra kartlar karıştırılıp oyuncuların isimlerinin baş harfleri üste gelecek biçimde desteye konulur. Her oyuncu sırayla bir kart çeker ve üzerinde anlatılan duruma Üç A başa çıkış stratejilerinden birini kullanarak cevap vermek zorundadır. Oyuncu gerçekçi bir cevap için 1 puan alır. Destenin üzerinde oyuncunun kendi kartı varsa, o zaman bir sonrakini seçmelidir. Oyuncunun aklına 3A’dan biri gelmiyorsa, yardım isteyebilir. Oyun dört el sürer. Grup 10 puandan daha fazla topladığında, herkes galip ilan edilir ve ödül ortaklaşa paylaşılır.

ÇOCUKLARA ÖFKE VE DİĞER DUYGULARI ANLATMAYI ÖĞRETME

Açıkçası, çocuklara sadece öfkelerini dışa vurmak yerine anlatmayı öğretmek daha iyidir. Çocukları duyguları hakkında konuşturmanın birçok yolu vardır. Aşağıda belirtileni çocuk grupları veya ailelerle oynanabilen bir oyundur.

“ÇÖPÇÜ AVI OYUNU DUYGULARI”
Amaç: Grup üyelerinin duygularını anlatmalarına yardım etmek.
Yaş: 5+
Oyuna başlamadan önce: Duyguları sadece dışa vurmak yerine anlatmanın ne kadar önemli olduğundan bahsedin. Birçok insanın duygularını anlatmada zorlandığını ama genellikle kendileri ve başkalarıyla ilgili daha iyi duygulara sahip olduklarında bunu yaptıklarını açıklayın.
Nasıl Oynanır: 6 ila 12 duygunun listesini çıkarın. Küçük çocukların, üzerinde çok basit duygular olan kısa bir listeleri olmalıdır. Sonra her grup üyesinden bu duygulardan herhangi birini simgeleyen evdeki bir eşyayı bulup bir kutunun içine yerleştirmesini isteyin. Mutluluğu simgeleyebilecek dondurma külahı veya çocuğun seyretmesine izin verilmediği için cezayı simgeleyebilecek TV gibi kutunun içine konulamayan bir eşya ise, çocuk sadece resmimi çizip kutuya koymalıdır.
Bir sonraki grup toplantısında her oyuncu kutunun içine koyduğu ne koyduğunu sırayla açıklamalı ve duyguyu anlatmalıdır. Diğer oyuncular söz kesmeden dinlemelidir. Tüm listesini tamamlayan her oyuncuya küçük bir ödül verilmelidir.

Anahtar Kelimeler:
çocuklarda öfkeyi anlama

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol