Çocuklarda mahremiyet eğitimi

Aile mahremiyetinden bahsederken çocukların da mahremiyetlerinden bahsetmek gerekir. Çocukların sıfır yaştan itibaren kendi kendilerine yetebilecekleri yaşa kadar bakımlarını, tuvalet temizliklerini, banyolarını yaptırmak anne ve babanın görevidir. Çevrede, çocuklarının temizlikleriyle uğraşırken onların edep yerlerine bakmamaları veya dokunmamalarını gerektiren yaşları bilmeyen ebeveynlerin olduğu görülmektedir. Aslında insanın mahremiyetleri küçük yaşlardan itibaren derece derece başlar ve buna evvela anne-babanın uyması zorunludur. 

Çocuklara mahremiyetleri öğretilirken kendilerine son derece şefkatli ve saygılı olunmalı, onlara önemsenildiği hissettirilmelidir. Bu durumda çocuklar öncelikle kendilerine saygılı olmayı ve kişiliklerini adım adım kazanmayı başaracaklardır. Öte yandan ebeveynlerinin mahremiyetlerine de saygılı, koruyucu olacaklardır. Böylece çocuklar dinlerini yavaş yavaş, yaşlarına uygun olarak kavrayacaklardır.

Çocukların mahremiyeti noktasında, erkek-kız kardeşlerin yatakları, mümkünse odaları ayrı tutulmalıdır. Aynı odada yatan, ama yatakları ayrı olan erkek-kız kardeşlerin iç çamaşırları da tam tesettür yapıcı olmasına dikkat edilmelidir. Kardeşler arasında mahremiyet bilinci işlenmelidir. Birbirlerinin mahrem yerlerine ne bakmanın, ne de dokunmanın uygun olmayacağı; her çocuk için edep bölgesinin kendisine özel olduğu, muhafaza edilmesi gereği onların anlayacağı şekilde anlatılmalıdır.

Anlatılanlara anne-baba olarak da uyulduğu sürece çocuklar, terbiye noktasında çok ilerlemeler kat ederler.   

 

Moral Dergisi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim