Öğretmen Diyarı

ÇOCUKLARDA DERS ÇALIŞMA ALIŞKANLIĞI1. Ebeveynler çocuğun ödevini sahiplenmemelidirler: Ebeveynler çocuk ihtiyaç duyduğunda onun yanına gidip takıldığı yeri anlatmalı, zorlandığı yerde yardım etmelidirler. Ödevleri bitince kontrol edip, düzenli olarak takibini yapmalıdırlar. Fakat öğretmenden azar işitmesin diye çocuğun ödevini kendileri yapmamalıdırlar. Çocuk ödevini yapmadığı zaman ondan daha çok strese girmemeli, telaşa düşmemelidirler. Çocuğun ödevini ve öğretmene vereceği cevabı çocuktan daha çok düşünmemeli, dert etmemelidirler. Aksi halde, çocuğun ödevinin sorumluluğunu alması zor olur. Çünkü onun yerine, zaten ebeveynleri ödevlerini sahiplenip sorumluluğunu almıştır.
Çocuk keyfi bir şekilde ödevini yapmadan okula gittiğinde neden yapmadığını öğretmenine kendisi açıklamalı, öğretmenin vereceği tepki ile karşılaşmanın sorumluluğunu almalıdır. Belki öğretmenin ona bir kere kızması, ebeveyninin bütün akşam ödevini yapması için çocuğu ısrar etmesinden daha etkili olabilir.

2. Ebeveynler çocuğun ödevini hayatlarının merkezine koymamalıdırlar:Çocuğun okula başlaması ile birlikte ebeveynlerin temel gündemi çocuğun ödev ve dersleri olur. Elbette ki çocuğun ödev ve derslerini umursamalıdırlar, fakat bazı ebeveynler bu durumu abartırlar: çocuk ile ilgili tek umursadıkları şey bu olur. Böyle olunca ise çocuklar ders çalışmaya karşı olumsuz tepki geliştirirler. Çünkü çocuk için dersleri kadar oyunları, öğrendikleri kadar eğlendikleri de önemlidirler. Ebeveynlerinin, keyif aldıkları durumlarla da ilgilenmesi çocuğu mutlu eder. 
Ebeveynler çocukları okuldan döndüğünde ilk sordukları, çocuğun ne öğrendiği ya da sınavından kaç aldığını olmamalıdır. Önce çocuklar günün nasıl geçtiğini, arkadaşları ile neler oynadığını sorup, sonrasında dersler ile ilgili konuları sormalıdırlar. Bunu ise matematik, fen, türkçe, sosyal gibi derslerle sınırlandırmayıp, müzik dersinde hangi şarkıyı öğrendiği, resim dersinde ne çizdiğini de sormalıdırlar. 
Ayrıca, ebeveynler ödev-oyun dengesini iyi kurmalıdırlar. Çocuk zaten gününün büyük kısmını okulda geçirmektedir. Eve döndüğünde ebeveynleri ile vakit geçirmek için kısa bir zamanı kalmaktadır. Bu zamanın da çoğunu ödevleri kapsamaktadır. Çocuğun ebeveyni ile birlikte geçirdiği tek zaman dilimi ders saati olmamalıdır. Ebeveynler çocukları ile ders dışında da vakit geçirmelidirler. (Bu vakitte çocuğun sevdiği şey –oyun oynamak, sohbet etmek, çizgi film izlemek...- ne ise onu birlikte yapmalıdırlar.) Aksi halde çocuk, dersi ebeveynleri ile ilişkisine engel olan bir durum olarak algılar ve ders çalışma konusunda öfkelenir.

3. Ebeveynler ödevi ceza olarak kullanmamalıdırlar: Bazen ebeveynler çocuk kendisini üzdüğünde, şımarıklık yaptığında, kardeşine zarar verdiğinde... çocuğu odalarına göndererek ödev yapmalarını ya da kitap okumalarını söylerler. Ödev, yaptığı bir hatanın bedeli olarak çocuğa sunulduğunda, çok doğal ki, çocuğun ödeve karşı sempati duyması beklenemez. Ödev yapması, çocuğun şımarıklığı ya da yaramazlığı ile alakalı bir durum olmamalıdır. Ödev çocuğun bir sorumluluğudur ve çocuk onu sorumluluğu olduğu için yapmalıdır. 

4. Ebeveynler mükemmeliyetçi bir tutum takınmamalıdırlar: Ebeveynler çocuğa ödev yaptırırken ya da ders çalıştırırken beklentilerini kendi isteklerini değil, çocuğun kapasitesini göz önünde bulundurarak belirlemelidirler. Çocuğa hataları için kızmamalı, bazı ufak tefek hatalarını görmezden gelmelidirler. Çocuğu yanlışlarından ya da anlamadığından dolayı suçlamamalı, aşağılamamalı; sabırlı olmalıdırlar. Ödev zamanı gergin bir şekilde geçirilmemelidir. Ödev yüzünden ebeveyni ile arası bozulan çocuk ödev yapmaktan hoşlanmayacaktır.

5. Ebeveynler ekrana sınırlama getirmelidirler: Çocuklarının düzenli ders çalışma alışkanlığı kazanmasını isteyen ebeveynler, daha çocuk küçükken TV, PC, tablet, cep telefonu gibi teknolojik aletlerin kullanımını kısıtlamalıdırlar. Çünkü bunu çocuk okula başlayınca yapmaları çok daha zor olur. 
Okul zamanında bu tür şeylerin kullanımı hem kısa süre hem de ödev bittikten sonra olmalıdır. Çocuk ödeve başlamadan önce ekran karşısına geçtiğinde ekranı bırakıp ders masasına gitmesi çok zor olacaktır.

Bitirirken; Çocuğun ders çalışma alışkanlığını kazanmasında ders çalışması için uygun koşulları –ortam, zaman, süre- sağlamak ebeveynin öncelikli görevidir. (Bu konuya geçen haftaki yazımızda ayrıntılı bir şekilde değinmiştik.) Fakat uygun koşullar sağlanmasına rağmen çocuk ödevlerini yapma konusunda isteksiz ise ebeveynler yukarıda bahsettiğimiz noktaları daha fazla özen göstermelidirler. Bu da sonuç vermezse, çocuğun kendisinden kaynaklanan durumların –öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği...- ders çalışmasını olumsuz etkiliyor olması yüksek ihtimaldir, göz ardı edilmemelidir.

 

Civil Çocuk Dünyası - Civilim.Com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol