Öğretmen Diyarı

Çocuklarda Beyin Gelişimini Güçlendiren 8 Besin

Beslenme sadece doymak değildir ve ana rahminden başlayarak kişi sağlığının korunmasında ve iyileştirilmesinde önemli faktörlerden biridir. Dünyada her yıl milyondan fazla bebek sinir sisteminin gelişimiy ile ilgili ömür boyu kötü sonuçlar yaratacak olan ağır bir hastalıkla doğmaktadır. Hastalığın nedenleri büyük oranda bilinmemektedir. Görünürde birbirinden ayrı olan bu hastalıkların benzer yönü beynin gelişme aşamasında türemeleridir.

 

Yumurta: Yumurta yüksek protein barındıran besinlerden olduğundan çocukların konsantrasyonartışına büyük yardımı olur.

 

Yoğurt: Yağ, beyin sağlığı için oldukça önemli besin kaynağıdır. Tam yağlı yoğurt, beynin etkinliğini artırarak hücre zarı gelişimine destek olur. Yoğurdun içerisine ekleyebileceğiniz birkaç küçük parça bitter çikolata ile beyin kan akışını hızlandırarak çocuğunuzun zihnini daha iyi kullanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Yeşillik: Folat ve vitamin dolu,lahana, ıspanak gibi bitkiler çocuğunuzun ileri yaşlarda demans olma riskini düşüren sağlıklı yeşilliklerdendir. Özellikle yumurtalı ıspanak ve lahana cipsi yeni beyin hücrelerinin büyümesine çok büyük yardım eder.

 

Balık: Doğal bir yağlı balık, iyi bir D vitamini kaynağıdır. Çocuğunuzun bilişsel gerileme ve bellek kaybına karşı beynini korumak için Somon, ton balığı, sardalye gibi Omega-3 içeren balıkları mutlaka yedirin.

 

Doğal et: Yapay madde, aroma, boya, koruyucu ve tatlandırıcı içermeyenleri tercih ediniz. Salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş gıdalardan kesinlikle uzak durun.

 

Kuruyemiş ve tohumlar: Esansiyel yağ asitleri, protein, vitamin ve mineraller ile dolu, fındık ve tohumlar çocuğunuzun sinir sistemine olumlu yönde etki eden besinlerdir.

 

Yulaf ezmesi: Lif ve protein açısından zengin yulaf ezmesi, kalp ve beyin damarlarını kötü etkilerden korur. Şekerli yulaf ezmesi tüketen çocukların şekerli tahıllar tüketen çocuklara göre hafıza ile ilgili akademik işleri daha iyi yaptığı ortaya konulmuştur. Besinlere tat vermek için şeker yerine tarçından faydalanın. Baharat bileşikleri beyin hücrelerini koruma konusu ile ilgili büyük destek olurlar.

 

Elma ve Erik: Çocuğunuz kendini halsiz hissediyor ve bilhassa tatlı tüketme istiyorsa elma ve erikten yemesini sağlayın. Mevsiminde tüketilen elma ve erik antioksidan içeriğe sahiptir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol