Öğretmen Diyarı

Çocuklarda benlik farkındalığı!

Yaşamın ilk 6 ayında, yeni doğanlar sosyal davranışlarında ayırım yapmaz. Oynamaya istekli herkese gülümseyebilir ve sonra kahkaha atabilirler. Anne-babanın görüş alanında olmadığı zamanda var oldukları sezgisini geliştirirler.

6-8 aylıkken, anne-baba odayı terk ettiklerinde protesto ederler! Aşırı reaksiyonlar, yabancı kaygısı olarak bilinir.

9. aydan itibaren anne-babanın güvenli kollarında sakin ve oyuncu olarak duran çocuk, bu güvenden sakin bir şekilde uzaklaştırılsa bile ağlar veya huzursuzlaşır.

Anne-babaya güvenli bir bağlanma geliştiren bebekler, onlarla yeniden bir araya geldiklerinde tanıma ve memnuniyet belirtileri gösterirler.

Emekleme döneminde çevreyi keşfetmeleri sınırlıdır. Kaba motor gelişiminde ilerleme gösterirken, çocuk tek başına uzağa yürüyerek ve anne-babadan daha uzakları keşfederken ayrılmayı başlatır. Tipik olarak, çocuk sözel cesaretlendirme, göz kontağı veya kucaklama için geri döner ve sonra daha öteye ileriye gider.

•Kendi farkındalığı
Benlik farkındalığı ve bağımsızlık aşamalı alarak yaşam boyunca gelişir. Bebeklerin kendi ayna görüntülerine ilgi göstermeleri, 6-9 aylıkken oluşan kişilikle ilgili ilk göstergeler. 7-8 aylıkken kaşık ve tabakları tutmayı, beslenmedeki pasif roller yerine tercih ederler. Bu dönemlerde yapmayı tercih etmedikleri bir şey yapmaya direnç gösterebilirler. Örneğin, oturdukları zaman kalkmaya karşı yaygara yapabilirler.

1 yaşın üzerinde, yeni yürüyenler hızla benlik duygusunu geliştirirler. Çevrelerini kolaylıkla keşfederler ve giderek bağımsız aktivite göstermeye başlarlar. Ne istediklerini hakkında açık fikirleri vardır.

1-2 yaşlarındaysa kendi başarılarından hoşlanırlar ve kendi başarıları için ellerini çırparlar. Benlik duygusunun yükselmesi ve bağımsızlık dürtüsü, yeni yürüyen çocuğu, bir meydan okumaya yöneltir. Çocukların yemek, uyku veya yıkanmayı reddetmelerini gören anne-babaların bunları artan bağımsızlığa doğru pozitif adımlar olarak görmeleri gerek.

2-3 yaşlarına yaklaşırken, sözel yeteneklerde artmış bağımsızlık, vücut duyularında artmış farkındalık, giyinme becerileri, çocuğun yetişkinleri taklit etme isteği ve anne-baba onayını almalarıyla bir araya gelir. Bu başarıların birlikteliği 3 yaşını tamamlarken ki son aşama olan tuvalet eğitiminin başlamasını sağlar.

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol