Öğretmen Diyarı

ÇOCUKLARA KURBAN NASIL ANLATILMALI?Peki, bu durumu çocuklarımıza nasıl anlatmalıyız?
Çocukların bu konudaki hazır bulunuşlukları geçmişe göre hayli azalmış durumda. Geçmişte birçoğumuz benzer hadiselerle sıklıkla karşılaşarak, hayatımızın bir parçası şeklinde algılayıp kolayca kabul edebilirken, Günümüzde çocuklar hayvanların kesilerek kurban edilmesi bir yana hayvanat bahçesi ya da herhangi bir köye gitmedikçe bu hayvanları görmeleri bile mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla birçok çocuk için Kurban alışılmadık bir durumdur.
Çocukların yaşları ve gelişim özellikleri göz önünde bulundurularak Kurban Bayramı öncesinde çocuklar zihnen bu duruma hazırlanmalıdır. Hiç beklemediği bir anda sevimli bir hayvanın gözleri önünde kesilmesi ya da kesildiğini duyması çocuk üzerinde olumsuz etkiler bırakabilecektir.
Konuyla ilgili Kurban Bayramı öncesinden başlayarak çocuğa küçük açıklamalar faydalı olacaktır.
Örneğin:
- Çocukların yaşı ve kavrayışı göz ardı edilmeden; Allah(cc)’ın Hz. İbrahim(as) ‘a kurban etmesi için koç gönderdiği ve o koçun da kurban edilmekten mutluluk duyduğu anlatılabilir.
-Çocuklara et yemenin sağlığımız için faydalı olduğu ve kesilen kurbanın insanlara sağlık verdiği, faydalı olduğu için mutlu olacağından bahsedilebilir.
-İhtiyaç sahibi insanlara yardım etmek için güzel bir uygulama olduğundan bahsedilerek etlerin dağıtılması, başka insanlara yardımcı olunması konusunda çocuklardan küçük yardımlar istenerek onların kolayca benimsemesi sağlanabilir.
Dikkat edilmesi gereken bir konu da; özellikle küçük çocukların kurban kesimini izlemesi için çok zorlanmaması doğru bir uygulama olacaktır.

Şimdiden Hayırlı Bayramlar diliyoruz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim