Öğretmen Diyarı

Çocuklar sağduyu ile yetişir

Çocuklar sağduyu ile yetişir


Çocuklara bir şeyler öğretirken asla kelimelerle yetinemezsiniz. Onlar sizin yaptıklarınızı taklit ederek büyürler, söylediklerinizi uygulayarak değil. Örneğin karşılaştığınız bir sorun karşısındaki tutumunuz, bir sorunla boğuşan çocuğunuza verdiğiniz nasihatten çok daha etkilidir.  Onlara verdiğiniz olumsuz telkinler, uyarılar da ileride onun davranışlarını beliryecektir.

 

Uzman Psikolog Peren Türk, çocuklarınızı yetiştirirken yapmanız gerekenleri, eğer isterseniz onda olumsuz duyguları ve davranışları nasıl oluşturabileceğinizi göstererek anlatıyor.

Her çocuk büyür, gelişir, yaşam boyu öğrenir. Kendisine iyi ya da kötü  bir şeyler katar ve olgunlaşır. Yetişkin dünyasında kendisine bir konum bulmaya ve yerleşmeye çalışır.  Tecrübelerini ve kendisine yatırımlarını zenginleştirerek belli  bir olgunluğa ulaşır.

Bir çocuğun nasıl  bir insan olarak yetişeceği, anne babanın kendi ebeveynlikleri ile kurdukları ilişki ve ebeveyn olgunlukları ile yakından alakalıdır. İyi  ve kaliteli bir insan yetiştirmek de anne babanin egosu ile değil, sağduyusu  ile mümkündür.

 

Bunun için sizlere, davranışlarınızın çocuklarda nasıl etkiler yaratacağını anlatmak istiyorum.

*Çocuklarınız sokakta gördüğü bir hayvanı sevmek istediğinde “elleme sakın, uyuzdur, pirelidir” diyerek kovalayın. Böylece çocuğunuzdan, kendisinden farklı canlılara saygı duymayan ve zarar vermekte sorun görmeyen bir birey yaratabilirsiniz.

*Çocuklarınız doğanın güzellikleri ile ilgilendikleri ve doğada keşfettiği bir şeyi sizlerle paylaştığı zaman hep görmezden gelin. Çocuğunuzun doğa sevgisinin nasıl köreldiğini ve doğaya karşı nasıl duyarsız bir birey haline geldiğini görebilirsiniz.

*Çocuklarınızın her istediğini sorgusuz sualsiz yerine getirin. Böylece onlardan kaprisli bireyler yaratabilirsiniz.

*Sürekli kaygı duyan, şikayet eden, olaylara hep olumsuz açıdan bakan ebeveynler olun. Böylece çocuklarınızdan kolayca somurtan, sürekli şikayet eden ve karamsar bireyler yaratabilirsiniz.

*Çocuklarınızın yanında başkaları aleyhinde konuşun, dedikodu yapın hatta iftira atın. Böylece çocuklarınızdan başkaları aleyhinde konuşabilen ve kolayca iftira atabilen bireyler yaratabilirsiniz.

Çocuklarınıza sahip olamayacakları şeylere özendirin ve yapamayacağınız şeyler için sözler verin. Böylece çocuklarınızdan somurtkan, hırslı ve kolayca mutsuz olan bireyler yaratabilirsiniz.

*İnatçı ve herşeye itiraz eden bir çocuk yetiştirmek için onların normal isteklerine aldırış etmeyin. Onun yerine zorla yaptırmak istediklerini her zaman yerine getirin.

*Çocuklarınızı beceriksiz, faydasız ve mutsuz bir hale getirmek için, onları sevmedikleri ve başaramayacakları işlere zorlayın, baskı yapın. Hatta ilgi alanlarından meslek seçimlerine kadar karşı gelip müdahale edin.

Çocuklarınıza bol bol harçlık verin ve nereye harcadığını sormayın. Böylece onları istediği herşeyi elde etmekte başkalarının haklarını gasp etmekte hatta hırsızlık yapmakta  bir sorun görmeyen bireyler olarak yaratabilirsiniz.

*Çocuklarınızı tembel, dağınık ve kolayca mutsuz olan bireyler haline geldiğini görmek için, size beğendirmek istediği tüm yönlerini, gayretlerini görmezden gelin. Kendisini özgürce ifade etmek istediğinde aldırış etmeyin.

*Çocuklarınızın her işini siz yapın hatta başkalarına yaptırın, kendi başlarına bir iş yapmalarına da hiç fırsat vermeyin. Böylece onlardan hiçbir işte tutunamayan ve hakkını aramayan bireyler yaratabilirsiniz.

*Çocuklarınızı nasihat dinlemez, tavsiyelere uymaz bir birey haline getirmek isterseniz, onlara durmadan görevlerini anlatın, yapacaklarını hatırlatın. Zamanla onun nasıl duyarsız bir birey haline geldiğini siz de göreceksiniz.”

 

 

 

sozcu.com.tr

Anahtar Kelimeler:
çocuklar sağduyu yetişir

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol