Öğretmen Diyarı

Çocuklar kurallarla sosyalleşmeli

Çocuklar davranış ve çözüm arasındaki bağlantıyı kurarak sosyalleşmeye, okul öncesi dönemden itibaren başlıyor. Bu süreci eğlenceli kılmak elinizde…

Genelde çocuklarının davranışlarını okumakta zorlanan ya da farklı mesajları veren ebeveynler, çocuklarının problem çözme becerilerinin gelişmesine engel olduklarını fark edemeyebilir. Oyun kurma becerisi ile hayal dünyası genişleyen çocuk, kendi düşünme yapısını da inşa etmeye başlar; kendine has fikirler geliştirerek yaratıcılığını keşfeder. Bütün bu oyunlar içerisinde, çocuğun kavram gelişimi de hızla ilerler. Çocukların sevdikleri aktivitelere ilgi göstermeleri, onlara dikkati sürdürme becerisi ile farklı durumlarda yeni çözüm yöntemleri oluşturma deneyimi kazandırıyor.

Bütün bunlar, çocuğun problem çözme, analiz-sentez ve muhakeme becerisinin gelişmesine yardımcı oluyor. Çocuk ile kurulan iletişim yöntemlerinin destekleyici, düşündürücü ve çözüm oluşturacak yönde olması da çocuğun gelişimini destekliyor. Düşünme sistemi; öğrenme, öğrenme süreçleri ve davranışlar ile şekilleniyor. Davranışlar, ‘öğrenilmiş tepkiler’ olmaları nedeniyle ‘sonuç’ gibi gözüktüğü için çocukların hangi düşünme süreçlerini kullandıkları büyük önem taşıyor.

Karakter gelişiminin temeli
Sosyal gelişim, çocuğun diğer gelişim basamakları kadar değerli ve önemli. Bireyin yaşamında giderek önem kazanacak ‘uyum sağlama’ becerisi çocukluk çağında ve sosyal gelişim süreci içerisinde kazanılır. Dolayısıyla da çocuğun sosyal davranışları, yoğun etkileşim içinde olduğu ailesi ve arkadaşlarının gösterdiği geri bildirimlerle anlaşılır. Akranları ile kurdukları ilişki içerisinde rekabet etmeyi, kaygı yaratan durumlarla baş etmeyi öğrenirler. Sosyal becerilerinin gelişebilmesi için bu tür ilişkilere ihtiyaçları vardır. Kendilerinden daha büyük ya da küçük kişileri tercih eden çocukların sosyal ilişki kurma ve sürdürme ile ilgili sıkıntıları olduğunu düşünebiliriz.

 

Yaşından daha büyük kişilerle ilişki kurmak, ihtiyaçlarının anlaşılması ve ilişkinin kolaylaşmasını sağlar. Kendi yaşından küçüklerle ilişki kurmayı tercih eden çocukların ise oyunları kontrol etme eğiliminin yoğun olduğu gözlenmektedir. Çocuk ilk bebeklik döneminde annesinin yardımı ile dış dünyayı tanır. İhtiyaçlarının anlaşıldığını ve karşılandığını fark eden bebek annesi ile güven bağını da oluşturmaya başlar. Bu bağ onun bilişsel gelişimini olduğu kadar duygusal ve sosyal gelişimini de etkiler. Bebeğiniz ile göz teması kurmak, konuşmak, dokunmak, zamanında ve doğru rahatlatabilmek onun duygusal ve sosyal ilişki kurabilme becerilerinin gelişmesine yardımcı olacaktır. Sosyal ilişki becerileri aile içinde bireyleri örnek alarak oluşturulur. İlk çocukluk döneminin en güçlü öğrenme şekli olan taklit etme sosyalleşmede daha da önem kazanır. Çocuğun işbirliği, onunla kuracağınız olumlu ve yakın ilişki ile gerçekleşebilir.

Doğru iletişim
•Teşekkür etmek, özür dilemek, lütfen demek gibi uygun davranış örneklerini öğretin ve örnek olun.

•Olumlu sosyal davranışları övmek ve pekiştirmek için destek olun.

•Paylaşmayı, başkalarının ihtiyaçlarına ilgi göstermeyi ve işbirliği yapabilmeyi anlatın.

•Olumsuz durumlarda kızgınlıkla başa çıkabilmeyi, başkalarının haklarını bilmeyi ve korumayı öğretin.

•Öğretilmek istenen sosyal becerinin kazandırılmasında çocuğun model alacağı durum ve kişinin, sevilen bir figür olmasına dikkat edin.

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim