Öğretmen Diyarı

ÇOCUKLA İLETİŞİMDE POZİTİF TEPKİLERİN GÜCÜ

ÇOCUKLA İLETİŞİMDE POZİTİF TEPKİLERİN GÜCÜ
Verimli bir ev ortamı oluşturmak için çocuklarınızı bir şeyleri doğru yaparken yakalamaya ve '' İyi bir iş çıkardıklarını '' söylemeye çalışın.Çocukları bir şeyleri yanlış yaparken yakalama ve cezalandırma eğiliminde olmayın.Ceza insan ilişkilerine zarar verir.Bu zarardan kurtulmanın yolu yanlış yaptıklarında yeniden yönlendirmektir.
1-Çocuklarınız size güvensin
2-yanlış bir şey gördüğünüzde yanlışı görmezden gelin ve hemen başka bir alana yönelin,başka bir hedefe odaklanın.Çocuklar gelişim ve başarıya ulaşmak için sonsuz bir kapasiteye sahiptirler.Güven ve anlayışa dayanarak buluşa bileceğiniz ortak bir konu bulmaya çalışın.
3-Çocuk eğitiminde en büyük hata '' ÇOCUĞU KÜÇÜMSEMEKTİR '' Çocuklarınızdan imkansız olanı bekleyin, inanın sizi hiç şaşırtmazlar...
4-Çocuklarla olan ilişkilerde doğru tepki alamıyorsanız bu kendinizi daha çok eğitmeniz gerektiğinin bir işaretidir.
5-Çocuklarla olan ilişkilerde düşünceli, saygılı bir felsefe güttüğünüzde, onlara saygılı ve anlayışlı davrandığınızda inanılmaz bir olumlu dönüşüm olacağını bilmelisiniz.
6-Çocukların bir şeyleri yanlış yaptıklarını görüyorsanız onların enerjilerine yeni bir yol açın.
7-Ödüllendirme şeklinizi sık sık değiştirin.Eğer standart hep aynı tip ödüller söz konusu olursa çocuk o ödüle gereksinim duymadığında beklediğiniz performansı göstermez.Özetle ödüllerinizi çeşitlendirin.
8-Çocuklarınızı aktifleştirin.

 

M.Gazi Yıldırım

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol