Öğretmen Diyarı

Çocuk Resimlerindeki Abartılı Çizimlerin Anlamları?
 Çocuk resimlerin uzuvların abartılı çizilmesi, o uzvun işleyişi ve çocuğun ruh dünyasındaki yeri hakkında bilgi vermektedir. Resimde uzuvların ayrıntılarına girmek, onları kalın veya silik çizmek çocuğun ruh hali açısından bizlere ipuçları vermektedir.Hangi uzvun neyi temsil ettiğini bilirsek, çocuk resimlerini daha sağlıkı yorumlarız. Uzuvların neyi temsil ettiği hiç şüphesiz işleyiş ve neye yaradığı ile birinci dereceden bağlantılıdır.

Baş: Resimde başın çok büyük veya küçük çizilmesi, çocuğun zihinsel olarak kendini geri düşündüğünü bzilere anlatır. Sürekli aptal, gerizekalı, salak gibi kelimelerle aşağlanan çocuklar resimlerinde başları ya çok büyük yada çok küçük çizmektelerdir.

Ağız: Temel iletişim aracı olan ağız konuşma ve dil sorunu olan çocuklar tarafından büyük çizilmektedir. Bunun dışında aileye bağımlılığı olan çocuklarında ağzı bölümünü büyük çizdiği görülür.

Gözler: Görme sorunu olan çocuklarda göze dikkat çekmek amacı ile gözler büyük çizilir. Örneğin ilkokulda resim dersinde sürekli insan gözlerini büyük olarak çizen çocuğun ailesi ile görüşüle bilir. Sınıfta ön sıraya oturtula bilir.

Ayaklar: Ayaklar yere bastığımız, bireysel olarak hareket etmemizi sağlayan , özgürleştiğimiz en temel uzuvlardan biridir. Bu nedenle ayakların büyük çizilmesi güven duyma arzusunun bir simgesidir. Eğer çocuk ayakları büyük çiziyorsa özgüveni desteklenmelidir.

Burun: Astım ve benzeri solunum sorunları yaşayan, sıksık kbb sorunları yaşayan çocuklar burun bölgesini vurgularlar ve büyük çizerler. Bunun hayatını etkilediğini, bizlere anlatmaya çalışırlar.

Kulaklar: Kulakların büyük çizilmesi iki anlama gelebilir. İşitme sorunu yaşayan çocuklar ve başkalarının kendisi hakkında olumsuz konuştuğunu, olumsuz düşündüğünü düşünen çocuklar kulakları büyük çizerler.

Dişler: Diş çok bariz bir saldırganlık ifadesidir. Dişleri büyük çizen çocuklar saldırganlık duygusuna hakim olduğunu bizlere anlatırlar.

Eller: Ellerin çok büyük çizilmesi çocuğun şiddet gördüğüne, çalma eyleminde bulunduğuna, çocuğa aile içinde dayak atıldığına dair ipuçları verebilir.

Cinsel organlar: Cinsel organda tıpkı dişler gibi saldırganlığın sembolüdür. Ancak bu organların abartılı oluşu çocuğun anne babayı çıplak gördüğünün veya cinsel kaygılarının olduğununda sembolü olabilir.

Mehmet Murat Altan
Psikolojik Danışman

Kaynak:
www.psikolojiportali.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim