Öğretmen Diyarı

Çocuk Hafızası Neleri Hatırlar?

Çocuklar, bebek iken ya da yeni yürümeye başladıklarında tecrübe ettikleri şeyleri hatırladığında buna 'örtülü bellek' denir.

İlk hatırası yürümeye başladığı andır

Bir yetişkinin hatırlayabileceği örtülü bellek genellikle 3 yaştan öncesini kapsamaz. Sözcükler öncesiepizodik bellek genellikle yok olur ve bu çocukluk amnezi olarak bahsedilen fenomen ile açıklanır. Genç bir çocuğa hatırladığı ilk hatırası sorulduğunda büyük ihtimalle bu, yürümeye yeni başladığı zamandan bir kesit olacaktır.

Newfoundland Memorial Üniversitesi Psikoloji Uzmanı Carole Peterson’ın yaptığı araştırmada, 6 ilâ 9 yaş arasındaki çocuklarda ulaşılabilir hafızanın gün geçtikçe kaybolduğu gözlemlenmiştir. Çocuk gelişimi ile alakalı bir başka araştırmada ise, 4-11 yaşları arasındaki çocuklar 2 sene boyunca gözlemlenmiş ve ‘erken’ belleğin çocuklar büyüdükçe değiştiği tespit edilmiştir.

3 kat fazla kalıcı

“Çocukların anılarını kaybettiği gerçeğini belgeledik” diyor Carole Peterson ve neden bazı anılar kalırken, diğerlerinin kaybolduğuna dair yeni bir araştırmaya dikkat çekiyor. Bu yeni araştırma sonucunda ise ‘pozitif ya da negatif hisle aşılanmış’ anıların çok daha güçlü ve 3 kat fazla kalıcı olduğu ortaya çıkıyor. Eğer çocuğunuzun bir şeyi hatırlamasını istiyorsanız, onunla bu konuya dair konuşmanın işe yarayacağını bilmelisiniz. Peterson “çünkü çocuklar hatırlama alışkanlığını, konuşarak kazanır” diyor.

Öte yandan, uyumanın, bebeklerin ve küçük yaşlardaki çocukların öğrenme kabiliyetini kolaylaştırdığı da bir başka gerçek olarak açıklandı. Bebek ve çocuklar, uyumadan hemen önce öğrendikleri bilgileri hafızalarında daha kolay tutabiliyor.

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda, 6 ilâ 12 yaş aralığında bulunan yaklaşık 200 bebekte uykunun hafızaya olan tesiri gözlemlendi. Bebek ve çocuklara kuklalar vasıtasıyla çeşitli hareketleri gösteren ve ilerleyen günlerde de davranışlarını takip eden uzmanlar, hareketleri öğrendikten yarım saat sonra uyuyan bebek ve çocukların ertesi günlerde bu hareketleri tekrarlamaya çalıştıkları görüldü. Hareketleri öğrendikten sonra uyumayan bebek ve çocuklar ise öğrendiklerini hafızalarında tutamadı.

Gelişim psikologu Sabine Seehagen, bir öğrenmenin gerçekleştirilmesinden sonra "üzerine uyumak" tavsiyesinin yetişkinler için de geçerli olduğunu söyledi. Seehagen "araştırmayla birlikte bu metodun bebek yaştan itibaren geçerli olduğunu da öğrenmiş olduk" dedi.

Dünya Bülteni

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim