Öğretmen Diyarı

Çocuğunuzun Zeka Türü Hangisi?

Dilsel Zeka


Dilsel zekaya sahip çocuklar, konuşma ve yazı dilinde kelimeleri etkili kullanır; masal, hikaye ve fıkra anlatmaktan da zevk alırlar. Kelime hazineleri geniştir. Kafiyeli kelimelerden ve tekerlemelerden hoşlanırlar; şair, yazar, politikacı gibi.

 

Dilsel zekaya sahip çocuğun zekasını geliştirmek için, ona hikayeler okuyun, her gün yeni ve ilginç bir kelimenin anlamını öğretip daha sonra kullanmasını isteyin. Gün içinde ilgisini çeken bir olayı anlatmasını yada yazmasını isteyin.

 

Görsel Zeka


Nesneleri, hayalinde canlandırma ve görme yetileri gelişmiştir. Bu tip çocuklar, yaşıtlarından daha fazla hayal kurarlar. Labirent, yap-boz gibi görsel faaliyetlerden, resim çizmekten hoşlanırlar. Ressam,  mimar gibi.

 

Görsel zekaya sahip çocuğun zekasını geliştirmek için; ona boya, kil, renkli kalemler vererek kendini ifade etmesine yardımcı olun. Hayal kurmasına yardımcı olabilir, hayalini resim çizerek anlatmasını isteyebilirsiniz.

 

Matematiksel Zeka

 

Rakamlarla araları iyidir; dolayısıyla matematik en sevdikleri derstir. Objektif gözlem yaparlar. Her şeyin nasıl çalıştığını merak edip sorarlar. Bilim adamları, bilgisayar programcıları, matematikçiler gibi.

 

Matematiksel zekaya sahip çocuğun zekasını geliştirmek için; çocuğunuza farklı nesneler gösterip bunların farklarını anlatmasını isteyin.

 

Bedensel Zeka

 

Bu tip çocuklar, çok hareketlidir; koşmayı, zıplamayı,güreşmeyi, spor yapmayı çok severler. Benzer parçaları ayırıp tekrar birleştirmede yeteneklilerdir. Aktörler, mim oyuncuları ve sporcular; bu zeka türündeki insanlardır.

 

Bedensel zekaya sahip çocuğun zekasını geliştirmek için; çocuğunuza sessiz film oynatın, drama oyununda rol almasını isteyin. Halk oyunları, koşu, yüzme gibi aktivitelerde yer almasını sağlayın.

 

Müzik Zekası

 

Duydukları seslere hassasiyetleri ve kendilerini müzikle ifade etme yetenekleri gelişmiştir. Ya güzel sesleri vardır yada güzel şarkı söylerler. Müzik aletleriyle de haşir neşir olmayı severler. Koro vb faaliyetlere katılmaktan zevk alırlar.

 

Ritmik zekayı geliştirmek için; çocuğunuza, gergin ve stresli anlarında enstrümantal müzik dinletin. Basit besteler yapıp birlikte söyleyin. Deniz dalgaları, şelale, rüzgar, kar fırtınası ve hayvan sesleri gibi doğadan sesler dinletip bu seslerin ne olduğunu sorun.

 

Sosyal Zeka

 

Bu zekaya sahip çocukların, karşısındakinin ruh halini, hislerini anlama yetenekleri vardır. Lider ruha sahip bu çocuklar, arkadaş çevresinde popüler olurlar; birden çok yakın arkadaşları vardır. Organizasyonlarda yer almayı severler. Başkalarını önemser, onlar için endişelenirler. Danışmanlar, öğretmenler, politik liderler bu zeka tipinden insanlardır.

 

Sosyal zekaya sahip çocuğun zekasını geliştirmek için; çocuğunuzu takım aktivitelerine yönlendirin. Mimiklerle, el-kol hareketleriyle ne anlatmaya çalıştığınızı tahmin etmesini isteyin.

 

İçsel Zeka

 

Bu tip çocukların, kendini yönlendirebilme, idare edebilme ve kendini tanıma yetileri gelişmiştir. Başına buyrukturlar ve ilgi duydukları şeyler yada hobiler hakkında pek fazla konuşmazlar. Duygularını, olduğu gibi söylerler. Düşünmeyi ve hayal kurmayı sevdikleri gibi, genelde tek başlarına çalışmaktan ve oynamaktan zevk alırlar. Psikologlar ve psikoterapistler de bu zeka türüne sahiptirler.

 

İçsel zekaya sahip çocuğun zekasını geliştirmek için; çocuğunuza “sen kimsin?” sorusunu sorarak yanıtlar almaya, kendini tanımasına yardımcı olmaya çalışın.

 

Anne-babalar, çocuklarının davranışlarını iyi gözlemlemeli, onlara birer birey gibi davranarak anlamaya çalışmalı ve dinlemeli, kendi istekleri doğrultusunda çocuğu istedikleri şekle sokmaya çalışmamalılar. Her bireyin, yetenekli veya zayıf olduğu yönler vardır. Bunu kabullenmeli ve çocuğu, yetenekleri doğrultusunda yönlendirmek gerekiyor.

 

ANNELER BUNLARI YAPMAYIN!

 

Çocuklarınıza, eşek, aptal, tembel, pis ve benzeri isimler takmayın. Bir süre sonra öyle olduğunu düşünmeye başlayacaktır. “Çok dağınıksın” demek yerine, “hadi odandaki eşyaları toplayalım” deyin.

“Seni doğuracağıma taş doğursaydım”, “kimse seni sevmiyor” gibi sözlerle çocuğunuzu dışlamayın. Onu sevmediğinizi düşünecektir. Onun inanması gereken şey, anne ve babasının onu her koşulda sevdiğidir. Çocuklar, ailedeki korunması gereken bireylerdir, en başta anne ve babası tarafından. Ona her gün, onu sevdiğinizi söyleyin.

“Senden bir şey olmaz”, “hiçbir şeyi düzgün yapamıyorsun” ve benzeri sözlerle çocuğunuzun gelişimini olumsuz yönde etkilemeyin. Bu tür sözleri ne kadar çok söylerseniz, çocuğunuzu o kadar çok inandırırsınız.

Çocuğunuzu kimseyle karşılaştırmayın. Başkasında olan yetenek onda olmayabilir ama onda olan yetenek de başkasında olmayabilir, bunu unutmayın. Çocuğunuzu başkalarıyla kıyasladığınız sürece, kendine olan güveninde kırılmalar olabilir.

Tehditten uzak durun. Çocuğunuzu “seni polise veririm”, “seni burada bırakıp giderim” gibi sözlerle tehdit etmeyin. Bir çocuğun, en çok güven duyması gereken insanlar anne ve babasıdır. Bu güveni zedelemeyin.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol