Öğretmen Diyarı

Çocuğunuzun Hayali Arkadaşı Varsa
 Peki, bir çocuğun hayali arkadaşı olması normal midir? Neden bazı çocukların hayali arkadaşı varken bazılarının yoktur?
Okul Öncesi Dönemde Hayali Arkadaşın Olması Normaldir

Okul öncesi çağda çocuklar hayaller ve gerçekler arasında ayrım yapamazlar. Uzmanlara göre bu dönemde bir çocuğun hayali arkadaş edinmesi endişe verici bir durum olmasının aksine gelişimlerinin bir parçası olduğundan normal, hatta faydalıdır. Özellikle 3 ila 5 yaşlarındaki çocuklar hayali arkadaşları sayesinde sorunlarına çözüm bulur, onlarla konuşarak iç dünyalarındaki huzursuzlukları çözerler.

Bazı çocuklar aslında hiç olmayan bir hayali arkadaşla konuşup birlikte yemek yediklerini veya uyuduklarını iddia ederlerken bazıları oyuncaklarının veya kuklalarının kendileri gibi canlı olduklarına inanırlar. Çocukların gerçekle hayal arasındaki ayrımı yapamadığı bir dönemde edindiği hayali arkadaşlarının normalin ötesinde patolojik bir durum olarak adlandırılması için bazı faktörlerin bulunması gerekir.

Hayali Arkadaş Hangi Durumlarda Patolojiktir?

Çocuğunuz yaşıtlarıyla birlikte sosyalleşebiliyor, sadece hayali arkadaşlarıyla oyun oynamıyor, içine kapalı bir tutum sergilemiyor, kalabalık içinde saldırgan davranışlarda bulunmuyorsa hayali arkadaş, gelişiminin bir parçası olarak normal kabul edilir. Fakat tek arkadaşı hayali arkadaşıysa ya da okul çağında olmasına rağmen hayali arkadaşı olduğunu iddia ediyorsa ve belirgin bir şekilde sosyalleşmekte güçlük çekiyorsa patolojik bir durumun varlığından söz edilebilir. Bu durumda çocuğunuzu pedagoga götürmelisiniz.

Aileler İçin Hayali Arkadaşlar Birer İpucu

Bazen çocuklar hayali arkadaşlarına annelerinin, babalarının ve öğretmenlerinin davrandığı şekilde davranırlar. Örneğin çocuğunuz hayali arkadaşına oda cezası veriyorsa, bağırıyorsa ya da ona tıpkı sizin ya da öğretmeninin davrandığı gibi davranıyorsa ve bunlar olumsuz davranışlarsa, çocuğunuzun kendisine yönelik bu davranışlardan kötü bir şekilde etkilendiğini anlayabilirsiniz. Hayali arkadaşıyla olan iletişimi sizin ya da öğretmeninin çocuğunuzla olan iletişiminin bir yansıması olabilir.

Yaratıcılığın Göstergesi Olarak Hayali Arkadaş

Hayal gücü daha yüksek, yaratıcı ve sanatsal yetenekleri daha fazla olan çocuklarda hayali arkadaş edinme daha sık görülüyor. Çocuğunuzun sosyal ve psikolojik sorunlarının olmadığına eminseniz, ona hayali arkadaşının olmadığını söylemeyin, bırakın rahat rahat oynasınlar. Sizin yapmanız gereken çocuğunuzu iyi bir şekilde gözlemlemek, yeteneklerini keşfetmesi için onunla çeşitli sanatsal aktivitelerde bulunmak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim