Öğretmen Diyarı

Çocuğunuzu Ne Mutlu Eder?

Araştırmalar mutlu çocukların ileride de mutlu ve başarılı yetişkinler olduğunu gösteriyor. Şüphesiz siz de çocuğunuzun mutlu olabilmesi için bütün kaynaklarınızı kullanıyor elinizden gelen ne varsa yapıyorsunuz. Gerçekten çocuğunuzun hem şimdi hem de ileride mutlu olabilmesi için yapmanız gerekenler neler? Bir de bizden dinleyin.

 

Sosyal Bağlarını Kuvvetlendirin


Çocuğunuzun yaşam boyu duygusal mutluluğu sağlamasının en önemli yollarında biri onun sizinle, ailenizle, akrabalarla, arkadaşlarla, komşularla, hatta evcil hayvanlarla bağ kurmasını sağlamak. Araştırmaya göre çevresindeki diğer insanlarla bağ kuran çocuklar ‘sevildiklerini, anlaşıldıklarını, istendiklerini, önemsendiklerini’ düşünüyorlar.

 

Çocuğunuzu Mutlu Etmeye Çalışmayın!


Size de ilginç geldi değil mi? Eğer çocuğunuzu mutlu etmek için istediği her şeyi alıyor ve bütün fırsatları onun önüne sunuyorsanız, çocuğunuz gerçek dünyanın nasıl çalıştığını anlamak konusunda sıkıntı yaşayabilir. Ancak istediği her şeye sahip olarak mutlu olabileceğini düşünebilir.

 

Kendi Mutluluğunuzu Önemseyin!


Unutmayın ki çocuğunuz sizdeki her şey gibi duygu durumunuzu da özümser. Çocuğunuzun duygu durumunun iyi olması için yapacağız şey, kendinizinkine dikkat etmek, stresli olduğunuz zamanlarda kendinizi rahatlatmak, ebeveyn olmanın yanı sıra bir çift olarak ihtiyaçlarınızı karşılamak.

 

Doğru Şeyi Takdir Edin


Araştırmalar, mutluluk ile özgüven arasında çok da sürpriz olmayan bir ilişki olduğunu gösteriyor. Çocuğunuz biri olmaksızın diğerine sahip olmakta güçlük çekecektir. Bunu bilen çoğu ebeveyn çocuğunu özgüvenini kazanabileceği bazı sınavları kazanmaya, spor veya sosyal aktivitelerde ön planda ve başarılı olmaya yönlendirmektedir.

 

Gerçek Sorumluluklar Verin


Araştırmalar, mutluluğun bizim yaptıklarımız ve yaptıklarımıza başkaları tarafından değer verildiği zaman yaşandığını gösteriyor. Çocuğunuzun güçlenmesi için yaşına göre ona roller verin. Kardeşi ile ilgilenmek, masayı düzenlemek, meyveleri yıkamak,  vb. Unutmayın o bunları yaparken aileye katkıda bulunduğunu hissedecek, bu da onun mutluluğu için gerekli olan şartların büyük bir kısmını karşılayacaktır.

 

Sizin Onunla Özel Bağınız

Onu koşulsuz sevin. Onunla ilgili beklentilerinizi her zaman karşılayamayabilir ve hayal kırıklıkları yaşayabilirsiniz. Ona yakın olun. Üzüldüğü zaman onunla üzülün onu dinleyin. Empati kurun, beraber güzel vakit geçirmenin yollarını arayın beraber bol bol gülün ve eğlenin.

Anahtar Kelimeler:
Çocuğunuzu Ne Mutlu Eder?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol