Çocuğunuzu ne kadar tanıyorsunuz?

Günümüzde zenginlik, başarı ve popülerite en önemli değerler gibi gösterilse de aslında insanoğlu için en temel amaç her zaman mutluluk olmaktır. Yaşam onların yüreklerine yetişkinlerin para, güç gibi ‘değer’lerini sokana kadar çocuklar, mutlu olmaya programlı.

Çocukların mutlu olması için fazla şeye ihtiyaç yoktur. Ancak yıllar içinde mutluluk veren şeylerden uzaklaşma eğilimindedirler. Çocukların mutluluk ya da mutsuzluğu biyolojik, psikolojik, çevresel, toplumsal ve kültürel sayısız etkene bağlıdır.

Çocuklarda depresyon
Çoğu insan bir çocuğun mutsuz olabileceğine inanmaz. Böylece, depresyonu ayırt etme ve çocuğa yardım etme olanağı güçleşir. “Yediği önünde yemediği arkasında ne diye mutsuz ki?” önyargıları oluşur. Çocuklardaki depresyon, yaşamın en önemli gelişim dönemlerinde kazanılması gereken becerileri olumsuz etkiler. Erişkin hayattaki depresyondan daha ağır gelişim gösterir.

Belirtileri?
Bebeklerde mutsuzluk çok nadir görülür. Mutsuzluğa yol açan en önemli neden, anne kaybıdır.

Meraklı gözlerle çevreye bakınma, etraftaki nesneleri tanımaya çalışma sağlıklı ve mutlu bir bebeğin en önemli özelliğidir. Bebeklerde mutsuzluğu gösteren en önemli belirtiyse çevreye ilgisini yitirmesidir. Çünkü mutlu ve sağlıklı bir bebek sürekli çevresiyle ilgilenir, insanların da kendisiyle ilgilenmesinden mutlu olur. Sevincini gülerek, isteklerini ağlayarak dile getirir.

Depresyondaki bebek çevresine karşı donuktur ve ağlama ya da gülme gibi tepkileri azalmıştır. Ağladığındaysa yatıştırmak normal bir bebeğe göre çok zordur.

Mutsuz bir bebeğin bir diğer özelliğiyse iştahsızlıktır. Ancak burada sözü edilen basit bir iştahsızlık durumu değil, yoğun bir beslenme sorunudur.

Çocuğun mutsuz olduğu dönemde giderek yalnızlaşması beklenen bir durumdur. Mutsuz çocukların önemli özelliklerinden birisi kolay kızmaları, küsmeleri ve çeşitli davranış sorunları göstermeleridir. Mutsuz çocuğun içindeki saflık ve coşku mutsuzlukla gizlenmiş gibidir.

Oysa mutlu bir çocuk çok küçük bir şeyden bile hemen keyif alır. Çevresinde, anne baba ve kardeşlerinde geçici mutsuzluk gözleyen çocukların bu mutsuzluğu kaldırmak için çabaladıkları görülür. Mutsuz çocuklarsa başkalarının mutsuzluğuna duyarlılık gösterme ve mutsuzluğu kaldırma çabalarına yabancıdır. Mutlu bir çocuk yaşadığı bir olumsuzluğa üzüldüğünde çok çabuk avutulabilir.

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim