Öğretmen Diyarı

Çocuğunuzla Birlikte Uyumanız Doğru mu?

 

Güven duygusunu beslemek

Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Klinik Psikolog Dr. Ayşe Bombacı, bebeğin temel ihtiyaçlarından olan güven duygusunu da beslemek için, ilk bir yıl birlikte uyumanın hiç bir sakıncası olmadığını söylüyor ve şöyle açıklıyor: “Çocukla birlikte uyumak doğru mu?” sorusunun cevabını ararken, çocuğun yaşına göre değişen temel ihtiyaçlarını gözetmektir önemlidir. Eğer yetişkin dünyasının ihtiyaçlarıyla bakarsak yeni doğmuş bebeğimize, onun bizim düzenimize mümkün olan en kısa sürede alışmasını bekleriz. Bu beklentilere, bebeğimizin tek başına ve başka bir odada kendi yatağında uyuması da dahildir. Oysaki yapılan araştırmalar göstermiştir ki, bir bebek, özellikle ilk 1 yıl içinde ebevenleriyle aynı odada uyumalıdır. Çünkü bir bebeğin, ebeveynlerinin uyku sırasındaki hareketleri ve solunum sesleri sayesinde yalnız olmadığını hissetmesi, fiziksel yakınlık yaşaması, uyandığında ihtiyaçlarının hemen ve duyarlı bir biçimde karşılanması onun “temel güven” gelişimi için son derece önemlidir. Bebekler sadece acıktıkları için uyanmazlar. Aynı zamanda güvende olduklarını hissetmek için de uyanırlar. 

 

Doğum sonrası yeni dünya

Eğer kendimizi yeni doğmuş bir bebeğin yerine koyarsak onu daha iyi anlarız. Bir bebeğin, doğum sonrası yeni dünyasına alışmaya çalışırken zamana ve duyarlı bir yaklaşıma ihtiyacı vardır. Çünkü daha önceden yaşadığı dünya, yani anne rahmi, kendini güvende hissettiği, her türlü ihtiyacının hemen karşılandığı, kokusunu bildiği, sınırları belli ve sıcak bir yerdi. Bu çevresel koşullara alışmış bir bebek, doğduktan sonra ayrı bir odada, sessiz ve tek başına bırakılmamalıdır.  

Aynı odada, aynı yataklarda mı, yoksa ayrı yataklarda mı uyumak daha doğrudur?
Aile terapisti Dr. Ayşe Bombacı bu soruyu şöyle cevaplıyor: “Doğum sonrası ilk 1 yıl içinde sıklıkla rastlanan “Ani Bebek Ölümü Sendromu (ABÖS)” (Sudden Infant Death Syndrome, SIDS) riski düşünüldüğünde, yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, bebekler özellikle ilk 1 yıl ebeveynleriyle aynı odada ama ayrı yataklarda uyumalıdırlar. Çünkü anne ve babasının ortasında yatan küçük bir bebeğin, aşırı sıcaklama, yorgan altında nefessiz kalma ya da ebeveynleri tarafından ezilme tehlikesi vardır. Bu yüzden ABÖS riskini azaltmak için, bebeğin, ebeveyn yatağının hemen yanındaki kendi beşiğinde ve sırt üstü uyuması en sağlıklı olanıdır. Öte yandan, doğum sonrası bebeğin solunum sisteminin gelişmeye devam ettiği düşünüldüğünde, ebeveynlerinin düzenli nefes alıp-verme sesleri, bebeğin solunum regülasyonunu da olumlu etkilediği tespit edilmiştir. Bir bebek, anne karnından beri alışıktır bu tarz seslere ve bunun sakinleştirici bir etkisi olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca, bebeğiyle aynı odada kalan ebeveynler, uyku sırasında bebeğinin hareketlerine karşı daha duyarlı olurlar ve onun ihtiyaçlarını hemen karşılayabilirler.

 

Co-sleeping her iki eş içinde uygunsa tercih edilebilir

Dr. Ayşe Bombacı, “Bazı aileler, gece uykusunda bebeklerini yataklarına almayı tercih edebilirler. İngilizce’de co-sleeping olarak geçen bu uygulama, özellikle emziren aileler için büyük bir rahatlık sağlayabilir. Bu uygulamada bazı gerekli önlemlerin alınmasına özellikle dikkat edilmelidir. Yatağın oldukça geniş olması, yorgan ve yastık kullanılmaması, bebeğin uyku tulumu içinde sırt üstü uyuması, anne-babanın alkol ve sigara kesinlikle kullanmaması ve oda sıcaklığının en fazla 21 derece olması gibi önlemler alındığında co-sleeping her iki eş içinde uygunsa tercih edilebilir” diyor ve birlikte uyumakla ilgili şunları ekliyor: 

İlk bir yılın sonunda “Ani Bebek Ölümü Sendromu (ABÖS)” riski açısından güvende olan çocuk, aynı zamanda anne-babasına duygusal olarak da güvenli bağlanmışsa, kendi odasında uyumak için hazırlanabilir. Uyku öncesi uygulanabilecek ritüeller sayesinde, çocuk odası uyumak için cazip hale getirilebilir. Her akşam aynı ninniyi söylemek, çocuğun sarılabileceği bir uyku arkadaşının olması, uyandığında anne ya da babasını kısa sürede yanında görmesi, onun yeni ortamına alışmasında kolaylık sağlayacaktır. Özetle, ilk 1 yıl içinde aileyle aynı odada kalmak düşünülenin aksine çocuğu “anneci” ya da “aileye bağımlı” yapmaz. Tam tersi temel güven gelişimi için kritik olan bu dönemde duygusal ihtiyaçları karşılan bir çocuk, stres durumlarıyla daha iyi baş edebilir, kendini regüle edebilir (self-regulation), temel güven duygusu gelişir ve zamanla, uyandığında kendiliğinden tekrar uykuya dalmayı başarabilir. Bebeğin fiziksel olarak yakın olma ve güvende hissetme ihtiyacı onun duygusal ve beyinsel gelişimi için vazgeçilmezdir. 

Önemli olan, çocuğumuza uykuya dalmayı öğretmekten ziyade, onun iyi uyuyabilmesi için ona güven verebilmektir. 


Pudara.com
http://www.pudra.com/anne-cocuk/cocuk-gelisimi/cocukla-kac-yasina-kadar-birlikte-yatilabilir-23139.htm

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim