Öğretmen Diyarı

Çocuğunuza sürekli “ders çalış“ demeyin

Öğrencilerin sınavlarda başarılı sonuçlar alması için anne babalara büyük görevler düştüğünü ifade eden Kaplan, sürekli yinelenerek söylenen 'ders çalış' talimatının öğrencileri strese sevkedip, bunalttığını kaydetti.

Başarıyı, gencin var olan potansiyelini en üst seviyeye çıkartmak olarak tanımlayan Kaplan, mevcut potansiyelin ortaya çıkarılmasında öğrencinin istekleri ve gayretleri yanında, ailenin de bir takım sorumlulukları olduğunun altını çizdi.

Öğrencilerin, anne-babalarının kendisine sürekli 'çalış' demesinden son derece rahatsız olup buna karşı olumsuz tepki geliştirdiklerini vurgulayan Kaplan, ''Öğrenciler, ders çalışmaya teşvik edilirken üsluba dikkat edilmesi, bunu başarabilecek potansiyelin kendisinde var olduğunun belirtilmesi ve güven verilerek teşvik edilmeleri gerekmektedir. Öğrencinin, öğretmenlerini tanıyan, dersleri ve öğretmenleri hakkında çocuğuyla konuşan anne-baba, çocuğun karşılaştığı sorunlar hakkında geç kalmadan bilgi sahibi olmalı, sınavı hayatın en önemli olayı gibi yansıtmamalıdır." dedi.

"Aileye düşen, gencin ilgilerini, yeteneklerini bilerek gerçekçi hedefler vermeleri, konuyla ilgili önderlik yapmalarıdır." diyen Giresun İkbal FEM Dershaneleri Genel Müdür Yardımcısı Erkan Kaplan, gençlerle iletişimde rahat olunması, duyguları ve düşüncelerinin anlamaya çalışılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Giresun İkbal FEM Dershaneleri Genel Müdürü Levent Uysal da her ebeveynin çocuklarının başarılı olmasını istediğini, ancak ders başarısının öğrenciliğin ilk yıllarından itibaren öğretmen, öğrenci ve veli üçgeninde sağlanacağını hatırlattı.(Aktifhaber)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol