Öğretmen Diyarı

Çocuğunuza Empati Kurmayı ÖğretinEmpati, bir bireyin kendini başka bir insanın yerine koyarak o insanın duygu ve düşüncelerini anlama çabasıdır. Empati kurmak, insan ilişkilerinin en önemli özeliklerinden biri olduğu kadar, insanların toplum içinde birbirleri ile uyum içinde yaşayabilmelerini kolaylaştıran bir etken olarak da gösteriliyor.

Neler yapabilirsiniz?

- Çocuğunuz size bir şeyler anlatırken ya da kendi duygularını sizinle paylaşırken, onu mutlaka dinleyin.

- Çocuğunuz sizinle bir sorununu paylaşırken asla konuyu değiştirmeyin ya da geçiştirmeyin. Bu durum, çocuğunuzun size olan güvenini sarsacaktır.

- Çocuğunuza kitap okuyun (masal anlatın) ve okuma bittikten sonra kitaptaki karakterlerin duygu ve düşünceleri hakkında çocuğunuzla konuşun.

- Televizyon izlerken de aynı aktiviteyi yapabilir ve izlenilen karakterin duygu ve düşünceleri hakkında çocuğunuzla konuşabilirsiniz.

Sizi anlamasını sağlayın

- Kendi duygularınızı ve düşünceleriniz ona anlatmaya çalışın ve sizi anlamasına yardımcı olun. Örneğin çocuğunuz sizin çok uğraşarak hazırladığınız bir yemeyi yemeyerek dökmek istedi ve siz de bu duruma çok üzüldünüz. Bu olay sonucunda ona kendi duygularınızı anlatmak için çocuğunuzun sevdiği bir şey ile durum arasında ilişki kurun ve ona duygularınızı bu ilişki üzerinden anlatmaya çalışın.

- Çocuğunuzun kardeşiyle yaptığı kavgalarda sorunu çözmek için birbirlerine duygularını ve düşüncelerini anlattırma yöntemini kullanabilirsiniz. Çocuklarınız üzerindeki otoritenizle bu konuşmayı istediğiniz şekilde yönlendirebilme şansınız da var, unutmayın.

Alıntıdır ama nereden alıntı yaptığımı yazmamışım ... Hazırlayanın eline sağlık eğitim amaçlı paylaşım olduğu için hoşgörülerini bekliyorum  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim