Öğretmen Diyarı

Çocuğunuza Davranış Modeli Olun

Uzman Psikolog Zahit Dilcioğlu’nu “Öncelikle çocuklarda hangi davranışı görmek istiyorsanız, o davranışın modeli olun.” dedi.

Çocukların yaş dönem özelliklerinin bilinmesi gerektiğini, çocukları küçümsememek gerektiğini ve bizim için küçük olan bir şeyin onlar için çok büyük ve önemli olabileceğini vurguladı.  

Dilcioğlu, “Çocuğun iki ayrı kabı var. Bir kabını baba, diğer kabını anne doldurabilir. Ne anne, babanın kabını doldurabilir ne de baba, annenin kabını doldurabilir. Şayet iki kaptan biri, şu veya bu nedenden dolayı doldurulamazsa ileriki yaşlarda boş kalan kap daima olumsuzluklara sebebiyet verebilir.

Çocuklar eve geldiklerinde huzurlu bir ortam buluyorlarsa, anne ve babaların etrafında dolanmaları gerginlik değil, neşe ve motivasyon sağlıyorsa, çocukların performansı artacaktır.

Çocuğun başarılı olmasında sistemli ve düzenli çalışması ve programlı olması ne kadar çok önemliyse aile içinde ev ortamında çalışan öğrencinin anne-babasının da hayatlarını bir programa bağlamaları ve çocuklarının çalışma düzenini bu programa dahil etmeleri gereklidir.

Çocuk ebeveyninin öğrenmeye ve akademik başarıya karşı olumsuz tutumunu okula yansıtır. Çalışmaları aileleri tarafından desteklenmeyen ve başarısızlıklarından dolayı eleştirilen çocuk, kendini değersiz bir kişi olarak görür, kendini küçümser.” dedi.

aktifhaber

 

ailehaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol