Öğretmen Diyarı

Çocuğunuza bol bol iltifat edin!

Çocuğunuz minik bir Einstein olmayabilir, ama şansını başka bir yetenekte deneyebilir. Her geçen gün çocuğunuzun gelişimiyle ilgili yenilikler bekleyebilirsiniz. Miniğinizin neler yapıp yapamayacağına dikkat edin. Onu kimse sizden daha iyi tanıyamaz. Kreşte yeni aktivitelere her an hazır olmalı. Aktif olabilmesinin tek yolu bu. Tabii bunun için de en önemli etken sizin onu cesaretlendirmeniz. Bu sayede büyüdükçe kendi kendine yaşadıklarının üstesinden gelmeyi öğrenebilecek.

Hepimiz biliyoruz ki çocuklar yürümeye kendi çabalarıyla başlar, kendi kendilerine öğrenmeye çalışır. Ama bazı rekabeti seven anneler çocuklarının diğer çocuklardan daha önce yürümeye başladığını görmek için çocuklarını zorlayabilirler. Zorlamayla yürütmeye çalışmak çocuğunuzun daha çabuk yürümesini sağlamaz. Miniğinizin her şeyi sakin ve yavaş öğrenmesini sağlarsanız daha mutlu olduğunu göreceksiniz.

Bebeğinizin neler yapabileceğini en iyi siz bilirsiniz. Becerileriyle ilgili ona bol bol iltifat edin. ‘Aferin benim kızıma, benim oğlum çok akıllı.’

Bebeğim nasıl her şeyi zamanla ve kendi kendine öğrenebilir diye merak ediyorsanız yazının devamına göz atın.

Kalem tutma
Miniğiniz 1 yaşına geldiğinde ellerini kullanmaya başlayacak. İki parmağını kıskaç gibi kullanarak küçücük elleriyle pastel boyalarını tutmaya çalışacak. Bu yaşlarda ona renkli görünen her şey keşfetmek için bekleyen bir hazine gibi.

2 yaşına geldiğinde, bebeğiniz daha kontrollü olur ve 3 yaşından itibaren kalemi düzgün tutmaya başlar. Ama bazı çocuklar 4 veya 5 yaşına gelene kadar kalemi düzgün tutabilecek duyarlılığa sahip olmayabilir. Endişelenmeyin kendi kendine bu sorunu halledecektir.

Resim yapma
Bebeğiniz 1 yaşına kadar rasgele karalamalar yapacak. Bu yaşlardaki çocuklar parmak boyalarına bayılır. Yaklaşık 2 yaşına kadar daireler çizerler. 3 yaş civarındaysa basit şekilleri kopya etmeye başlarlar.

Sayı sayma
1 ve 2 yaş arasındaki çocuklar sayıların isimlerini öğrenmeye başlar. 2-3 yaş arası 1’den 10’a kadar sayabilirler. Sırası bazen kayabilir tabii! 2 elma 3 armut gibi gerçek hayattan nesnelerle saymak, 5 yaş civarında olur.

Harfleri tanıma
Miniğiniz en az 3 yaşına kadar tek başına harfleri muhtemelen tanımıyor olacaktır. 3 veya 4 yaşına geldiğindeyse sizin ve babasının adının baş harflerini öğrenip yazmaya başlayabilir.

Top oynama
Bebekler top oynamaya bir şeyleri tutup fırlatmaya bayılır. Ama 2 veya 3 yaşına kadar el-göz kontağını kuramadıkları için yakalamayı başaramazlar. 2 yaşına geldiğinde miniğiniz topa vurmayı deneyebilir. 3 yaşına geldiğindeyse kısa mesafeye topları fırlatabilir.

Bisiklet kullanma
Bebeğiniz yaklaşık 2 yaşına geldiğinde bisiklet veya tekerlekli oyuncaklarını sürmeye çalışacaktır. 3 yaşındaysa üç tekerlekli bisikletinin pedallarını çevirmede ustalaşabilir.

Çatal ve bıçak kullanma
Bir yaşındayken bebeğiniz çorba içmeye başlayabilir, ama içerken biraz zorlanabilir. 2 yaşına geldiğinde güvenle ve başarılı bir hareketle içebilir. Ama 3 yaşına kadar çatal bıçağı aynı anda kullanamayacaktır. Bıçak kullanımı diğerlerine göre daha sonra gelişir. Bu onun için zor ve karmaşık olabilir. Önce oyun hamurlarında pratik yaparsa ikisini bir arada kullanmak ona hiç de zor gelmeyecektir.

Diş fırçalama
1-2 yaş arası miniğiniz diş fırçasıyla yeni yeni tanışır. 2 yaşında gelişigüzel fırçalar, ama 3 yaşına geldiğinde dişlerini temizlemeye çalışarak ve dikkatle fırçalayabilecek.

Cümle kurma
Bebekler 1 yaşında basit kelimeler kullanırlar. 2 yaş civarındaysa yaklaşık 50 sözcük biliyor olurlar. Bebeğiniz 3 yaşına geldiğinde ise 1000 kelime bilebilecek ve kısa, kolay cümleler kurabilecek. Bu zamanlarında ‘neden, nasıl, nerede…’ gibi sorularla sık sık karşı karşıya kalabilirsiniz.

Giyinme
1’le 2 yaş arası miniğiniz sizden yardım alarak giyinip soyunabilecektir. Bu yaşlarda tek başına yapabildiği tek şey çoraplarını giyip çıkarmak olacak. 2 yaşındayken pantolonunu indirebilir, ama giyemez. 3 yaş civarında büyük düğmeli kıyafetlerini kendisi giymeye çalışabilir, ama yine doğru şekilde ilikleyemez.

Püf noktaları
Sizin için hazırladığımız pratik fikirleri deneyin
•Yap-boz çocuğunuzun problem çözmesine ve görsel algısının gelişmesine yardımcı olur.
•İlk resimli kitapları çocuğunuzun kelime haznesinin ve harf hafızasının gelişmesini sağlar.
•Hayali oyunlar miniğinizin gerçek hayata uyum sağlamasına yardımcı olur.
•Basit top oyunları koordinasyon yeteneğinin gelişmesini sağlar.

 

 

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim