Öğretmen Diyarı

ÇOCUĞUNUZA BANYOYU SEVDİRİN

Bebekler genellikle suyu sever ancak bazıları nedense banyo yapmak konusunda inatlaşırlar. İşte, bu gibi durumlarla karşılaşan ailelere, Uzman Psikiyatrist Dr. Gökben Hızlı Sayar çocuklarına banyo yapmayı sevdirebilecek önerilerde bulundu.

Kimi çocuklar banyo zamanı son derece neşeli ve istekliyken kimileri de banyodan korkar ve endişe duyar. Çocuğun banyoya isteksizliği ile vücut temizliğinin kaçınılmaz gerekliliği arasında sıkışan anne giderek gerilir. Genellikle çocuğun ağlaması, annenin umutsuzca sakinleştirme çabaları arasında banyo zamanı bir işkence haline gelir.

Banyoyu eğlenceli hale getirin

Çocuklara özel üretilmiş ve neşeli figürlerle süslenmiş şampuan, banyo lifi kullanın. Bunları alıp çok güzel olduklarını, banyoda kullanabileceğini anlatın ve çocuğun incelemesine izin verin.

Suyun ılık olmasına özen gösterin

Suyun sıcak veya çok soğuk olması, çocuğu tedirgin eder ve kaçmak istemesine yol açar. Hassas ciltleri sebebiyle erişkinlere kıyasla daha ılık bir sudan hoşlanacaklarını unutmayın.

Gözlerine dikkat edin

Çocuğun gözlerini mutlaka koruyun. Canlarının acıması sadece o banyoyu değil, sonrakileri de olumsuz etkiler. Göz yakmayan şampuanlar kullanın. Yanmamasına rağmen, gözlerine köpük ve su gelmesinden tedirgin oluyorsa bir deniz gözlüğü ile banyoya girmek onları hem koruyacak hem de banyoyu eğlenceli hale getirecektir.

Onlara banyo için farklı oyuncaklar sunun

Sadece banyoda oynayabileceği, günün diğer kısımlarında ulaşamadıkları oyuncaklar temin edin. Bunun için pahalı oyuncaklara ihtiyacınız yok, bir plastik maşrapa ya da mutfakta kullandığınız farklı boylardaki ölçü kapları bile işinizi görebilir. Her hafta yeni bir oyuncak sunun.

Kendi banyo şampuanını hazırlayabilir

Daha büyük çocuklarda bir şişede farklı şampuanları, sabunları ve suyu karıştırarak kendi banyo malzemesini yaratmasını sağlayın. Çocuğunuzun banyoda bunu denemesi hoşuna gidebilir.

Köpük mucizesi

Banyoda köpük yapması ve bununla sadece banyo zamanı oynaması için teşvik edin. Ufak bir hortum parçası ya da halka ile farklı boylarda köpükler yapmak onu eğlendirir. Yaptığı köpüklerin patlamadan suyun üzerinde durması, ıslak elleriyle köpükleri tutabilmeleri onlara sihir gibi gelir.

Su sıçratmasına izin verin

Rahat giyinin, banyo halılarını toplayın. Bırakın istediği gibi su sıçratıp etrafı ıslatabilsin. Banyonun asıl eğlencesi o zaman çıkar.

Banyo kalemleri

Sadece fayans yüzeyine yazabilen ve su ile temas edince kolayca çıkan bu kalemleri bebek mağazalarında bulabilirsiniz. Küvetin içine resim çizebilmek çocuğunuzun çok hoşuna gidebilir.

Çocuğunuzu banyoda yalnız bırakmayın

Çocuğunuz çok tedirginse onunla birlikte sizin de banyo yapmanız onu sakinleştirir. Banyoda eğlence kadar güvenliğin de önemli olduğunu unutmayın. Küçük çocuğunuzu birkaç saniyeliğine de olsa dahi banyoda yalnız bırakmayın.

 

 

hurriyetaile.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim