Çocuğunuz yalan mı söylüyor?

Çocukların bu davranışları kesinlikle yalan söylemek değildir. Bilinçsizce abartılmış, olmayan bir şeyi varmış gibi anlatmalarının amacı zarar vermek, içinde bulunduğu durumdan kurtulmak değildir. Bazen olmasını istediği bir şeyi gerçekleşmiş gibi anlatır. Oysaki çocuk yaptığının yalan söylemek olduğunu bilmez. Niyeti karşısındaki insanı aldatmaya çalışmak değildir. Örneğin kardeş sahibi olmak isteyen bir çocuk kreşte arkadaşlarına, öğretmenlerine annesinin hamile olduğunu o kadar inandırıcı anlatır ki öğretmenler, toplantıya katılan afacanın annesini hamile olduğu için tebrik ederler. Bu gibi durumlarla karşılaşan ebeveynler çocuklarının yalan söylediğini, olmayan bir dünya da yaşadıklarını düşünerek endişeye kapılmamaları gerekir. Bu sürecin 6 yaşın sonuna kadar sürebileceğini, yetişkin zihniyetine, okul çağında gerçek dünyayla karşılaştığında erişebileceğini unutmamalılar.

Neden yalan söylerler?
Çocuklar anlattıkları konulara masalsı bir hava katabilirler, hikayeleştirebilirler. Bu zararlı bir durum olmasının aksine zihin gelişimleri açısından faydalıdır. Dikkat çekmek için anlattıkları şeylere abartı katabilirler. Kendini ilgisiz hisseden çocuklar ilgi çekmek için yalan söyleyebilirler. Sahip olmak istediği şeyler için yalana başvurabilirler aslında niyetleri kötü değildir. Aşağılanan, sürekli azarlanan çocuklar değer görme ihtiyacı ile yalan söyleyebilirler. Çaresizlik hissettikleri durumlarda kurtarıcı olarak yalana başvururlar. Mükemmele zorlanan, keskin sınırlar çizilen çocuklar yalanı kendilerine kurtarıcı olarak seçebilirler.

Ne yapmanız gerekir?
Ebeveyn olarak toplum içinde kişilerle kurduğunuz diyaloglara özen göstermeye çalışın. Çocuğunuzun yanında sizin için toz pembe olan yalanları bile söylemeyin. Yalan konusunda anne ve baba son derece önemli bir modeldir. Siz çocuğunuzun yanında evde olduğunuz halde telefondaki kişiye ‘’Evde değilim’’ derseniz çocuğunuz yalan söylemeyi öğrenir. Başka bir olay karşısında ‘’Annem söylüyorsa bende söyleyebilirim’’ diyebilir. Sizin söylediğiniz yalanlarla 0-6 yaş arasında olan çocuğunuzun söylediği yalanlar asla aynı değildir. O yüzden çocuğunuza nasıl bir örnek olduğunuza dikkat etmeniz gerekir.

Çocuğunuz yetişkin deyimiyle yalan söylediğinde, olmayan şeyleri varmış gibi anlattığında suçlamamalısınız. Özellikle ‘’Yalancı’’ ithamında bulunmamalısınız. Anlattıklarının gerçek olmadığını fark ettiğiniz durumlarda ‘’Yalan söylüyorsun’’ demek yerine ‘’Şaka mı yapıyorsun?’’ demeniz daha doğru olacaktır.
Bağırmak, kızmak, korkutmak asla çözüm değildir. Aksine bu şekilde yaklaşarak yaptığı davranışı desteklemiş olursunuz.

‘’Neden yalan söylüyorsun?’’ , ‘’Sen yalancısın’’ gibi cümlelerle suçlanan çocuk vazgeçmek yerine daha fazla yalana başvuracaktır.
Çocuğunuzun yalanları karşısında abartılı tepkiler vermeyin.

Konuşarak çocuğunuzla doğru iletişimi kurabilir niçin yalana başvurduğunu doğru analiz edebilirsiniz. Böylece yavaş yavaş çocuğunuzu bu davranışından uzaklaştırabilirsiniz. Gelişim süreci tamamlanan, artık ilkokula başlamış bir çocuk ısrarla yalan söylemeye devam ediyorsa bir uzmana danışma vaktiniz gelmiş demektir.

Çocuğunuzu iyi gözlemleyin. Neyi doğru neyi yanlış anlattığını iyi ayırt etmeye çalışın. ‘’Çocuktur yalan söyler’’ diye düşünerek kurduğu hikayelere abartılı şekilde eşlik etmeyin. Eğer 6 yaşını geçtiyse ve hala devam ediyorsa önlem almanız gerekebilir bu sebeple gelişim sürecini iyi takip edin.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim