Öğretmen Diyarı

Çocuğunuz tırnak yiyorsa!

Çocuğunuzu uyarmanıza ve aldığınız bütün önlemlere rağmen hala tırnak mı yiyor? Bu tür davranışların kalıplaşmadan, kalıcı bir çözüm bulunması gerekiyor. Çocuklar ne tür davranış bozukluğu gösterebilir ve nedenleri neler?

Dönem dönem normalin dışında davranışlar sergilediğine tanık olabilirsiniz. Gözlerini fazla kırpıştırıyor, her şey için inatlaşıyor ya da sürekli tırnaklarını yiyor olabilir. O zaman bu tür davranışların nedenleri ve ne yapabileceğinizle ilgili önerilerimizin yer aldığı yazımız tam da sizin için.

Tırnak yiyorsa
Tırnak yeme davranışı çocuklarda genellikle 3-4 yaşlarında görülür. Çok nadir olarak 5. aydan sonraki erken dönemde de görülebilir. Çocuğunuzun tırnak yemesi hayatının ileriki dönemlerinde de devam edebilir. Herhangi bir nedenden dolayı üzüntüsünü, korkusunu, sıkıntısını bu davranışla dışa vurur. Çocuğun kendisine duyduğu güvensizlik, yakın çevresinde de tırnak yiyen birinin bulunması, kendini aile içinde değersiz hissetmesi tırnak yeme alışkanlığını tetikleyebilir.

Ne yapmalı?
En kalıcı çözüm, bu davranışa neden olan durumu ortadan kaldırmak. Çocuğun tırnağına acı biber, oje gibi maddeler sürmek, onu bu davranışından dolayı azarlamak, eleştirmek çözüm yolu değil. Kız çocuklarına tırnak yemese ne kadar güzel görüneceği, erkek çocuklarına da ne kadar yakışıklı görüneceğini anlatabilirsiniz.

Zaman içinde bu alışkanlığı ne kadar sıklıkla yaptığını kaydedin. Ayrıca tırnak bakımlarını kendilerinin yapmasına izin verin. Eğer alışkanlığından vazgeçmiyorsa, uzman bir psikologdan destek alın.

 

 

sozcu.com.tr

Anahtar Kelimeler:
çocuğunuz tırnak yiyorsa

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim