Öğretmen Diyarı

Çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa neler yapabilirsiniz?
Çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa neler yapabilirsiniz?


Öncelikle böyle bir problemin oluşmasına engel olmak için, çocuğunuza okul başlamdan vereceğiniz önbilgiler çok önemli. Bu bilgiler yeni gireceği ortamı tanımasında yardımcı olacaktır. Endişeye kapılan ve okula gitmek istemeyen çocuğunuz için yapmaniz gerekenler;
 

  • Okulda yeni arkadaşlıklar edinmesinin, onun için iyi olacağı ama bazen herşeyin onun istediği gibi gitmeyeceğini anlatmanız yararlı olabilir. 
  • Ayrıca öğretmeni ile daha önceden tanıştırılıp,  ufak çaplı bir okul gezintisi yapılabilir.
  • Bir sorun yaşaması halinde onu anlayacağınızı bilmesi önemlidir. Desteğinizi herzaman sağlayacağınızı da hissetmesi okulda daha problemsiz zaman geçirmesine sebep olacaktır.
  • Onun evde olmadığı zamanlarda nasıl vakit harcadığınızdan bahsedebilirsiniz. Çünkü çocuğunuz eğer sizinle zaman geçirmekten hoşlanıyorsa ve eğer okulda da yeterince mutlu zaman geçiremiyorsa, merak duygusu ağır basıp okula gitmek istemeyebilir. Çocuğunuz okulda olsa bile o geldiğinde aynı aktiviteleri beraber yapabilceğinizi vurgulayabilirsiniz.
  • Onu okula gitmek istemediği dönemlerde anlamaya çalışın ve nedenlerini bulun. Örneğin, eğer okula derslerin sıkıcılığından dolayı veya öğretmeninın tutumundan dolayı gitmek istemiyorsa okula gidip öğretmeni ile konuşmanız yarar sağlayacaktır.
  • Okul konusunda kararlılığınızı hissetmesi sağlayın. Çocuğunuzun hiçbir davranışınızın sizi caydıramayacağını hissetmesini sağlayın. Bir kereliğine bile çocuğunuzun kazanmasına izin vermeniz halinde devamının geleceğini unutmamalısınız.
  • Okula devam etmesi için ufak ödüllere başvurmanızda bir sakıca yoktur. Fakat sürekli olmaması önemlidir. Örneğin, okula gitmeme isteği çok şiddetlendiğinde, ödül yöntemini kullanabilirsiniz.

Okula gitmeme konusunda çocuğunuzun çok ısrarcı davranması ve giderek şiddetini artıran durumlarda psikolojik bir destek almanız önemlidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol