Öğretmen Diyarı

Çocuğunuz ne isterse almayın!

Anne-baba olarak bunlar için adeta bir filtre gibi davranmak zorundayız, ama yine de bazen kontrol edemiyoruz. Aslında ben de birebir kızlarımla ya da eşimle kızların yanında bazen parayla ilgili fazla konuşabiliyorum. Kasıtlı ya da değil kendi harcamalarımızla, paradan bahsetmekle çocuklarımızın parayla kuracakları ilişkide etkili oluyoruz.’

Elbette anne-babaların maddi konularla ilgili tutumları bütün aileyi ve çocukların paranın değeriyle ilgili bakış açılarını etkiliyor. Ancak bütün bunlar bir yana, çocukların model alma ve ters model almaları sonucunda cimri bir anneyseniz, cimri ya da tam tersi son derece müsrif bir çocuğunuz olabilir. Yine de ona parayla ilgili temel bilgileri doğru vermeniz gerekir. İşte size çocuğunuzun zihin hesabına yatırım yapabileceğiniz ve hesap yapmayı öğretebileceğiniz bazı taktikler.

Mesaj 1 “Biz bunu karşılayamayız!”
Tanıdık geldi mi?

Duygusal bedel: Amacınız ne olursa olsun, fakir olmadığınız halde fakirmiş gibi davranmanız çocuğunuzun kendisini açgözlü hissetmesine neden olur. Ve bu gibi anlatımlar, çocuğunuza açıklayıcı olmak yerine kafasını karıştırmaktan başka bir işe yaramaz.

Önlemler: Uzmanlar paranın sağlıklı ve sınırlı bir şekilde harcanması için aylık bir plan yapılmasını öneriyor. Ailenizi bir araya toplayın ve almak istediklerinizden söz edin. Bir liste yapın ve gerçekçi olmayanları çıkarın. Sonra da her zaman gerekli olanları ekleyin. Haftada ya da ayda bir bunu yaparsanız çocuğunuzun bir şeyler anlamasını sağlarsınız.

Bazı yaşlardaki çocuklar oturup konuşmaları dinleyebilir. Tabii ki bu konuşmaların bir kısmını anlamak için çok erkendir. Eşinizle parayla ilgili özel konuşacaklarınızı duymamalarına özen gösterin. Duymuşlarsa da eninde sonunda anlayacaklardır. Çünkü çocuklarınıza para hakkında bir şeyler ve sorumluluk öğretmek için erken diye bir şey yoktur.

Mesaj 2
“Ne istersen alabiliriz canım”
Bizler çocuklarımıza gerekli, gereksiz istedikleri her şeyi alıyoruz.

Duygusal bedel: Çocuklarınız şımarabilir!  Eğer çocuklarınıza her zaman para bulabileceğini ve hiçbir fiyatın sorun olmadığını öğretirseniz, ileride iyi bir iş ahlakı geliştirmesine engel olursunuz ve sürekli borç alarak yaşadığı bir hayata alışabilir. Ne kadar harcarsa harcasın isteklerini bir türlü karşılayamaz ve mutluluğunun tek bir nedeni olabilir; para!

Önlemler: Bazı ebeveynler çocuklarına yeteri kadar oyuncak ve hediye almazlarsa, sevgilerini göstermemiş olurlar gibi yanlış bir düşünceye kapılır. Ama para harcamanın sevgi göstergesi olmadığını kabullenilirse düşüncesini değiştirirlerse, çocukların davranışlarını da değiştirebilirler. Peki, bunu fark etmek güzel ama yine de oyuncak düşkünü çocuğunuzda işe yaramayabilir. Siz en iyisi onları para harcamaya teşvik etmekten kaçının. Mağazalardan uzak duramıyorsanız bile, mutlaka önceden çocuklarınıza sadece ihtiyacınız olan şeyleri almaya geldiğinizi söyleyin. Çocuğunuzun alışkanlığını düzeltmek biraz zaman alabilir, bazı aksiliklerle uğraşmak zorunda da kalabilirsiniz ama çocuklar bu tür değişimlere ailelerin düşündüğünden daha çabuk alışırlar.

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim