Öğretmen Diyarı

Çocuğunuz ilk kez okula gidiyorsa yapmanız gerekenler

 Peki ya çocuklar? Günün 24 saati yanında annesinin varlığını hisseden çocuk birden hiç bilmediği bir yerde hiç tanımadığı kişilerle vakit geçirecek. Bu durumun onu tedirgin etmesi, okula gitmek istememesi, yeni bir düzene geçmeyi reddetmesi çok normal davranışlardır. Bir de anneye bağımlı yetişmiş bir çocuksa ailesini okul fikrinden uzaklaştırmak için bildiği tüm numaraları gerçekleştirecektir. Her sabah gitmeyeceğim diye ağlayacak, yemek yiyince kusacak, uyku saatlerine karşı çıkacak, televizyonun karşısından kalkmayacaktır. Bu süreç hem çocuk için hem de aileler için çok zorlu. Duygularınızla değil mantığınızla hareket etmeniz gereken bir değişim. Çocuğunuz eve gitmek istiyorum diye ağlarken arkanıza bakmadan okulun kapısından ayrılmak en dramatik film sahnelerini aratmayacak kadar duygulu. Peki, ne yapmanız gerekiyor? Birkaç önerimiz olacak, belki bu zorlu mücadelenize fayda sağlayacak bilgilerle karşılaşırsınız.

• Çocuğunuz yeni bir hayata başlıyor diye okula gidecek olmasını davullarla zurnalarla kutlarsanız çocuğunuzun kaygı düzeyini daha fazla arttırırsınız.

• Çocuk zaten farklı bir şey olduğu için endişelenmekte sizin yapmanız gereken, abartı tepkiler göstermeden okula gitmenin çok normal bir şey olduğunu ona hissettirmek.

• Çocuğunuz okula adapte olana kadar onunla bu konu hakkında sık sık konuşmalısınız. Endişelenmemesi için çocuğunuzun anlayabileceği naif cümlelerle onu rahatlatmalısınız.

• Annelerinin duygu durumundan çok kolay elektrik alan çocuklar, siz dilinizle olumlu cümleler kuruyor olsanız da beden dilinizde endişe ve kaygı varsa bunu asla gözden kaçırmazlar. Öncelikle siz kendinizi rahatlatmalısınız.

• Okula başlamasıyla birlikte uyku düzeni değişen çocuk uyum sağlamakta zorlanacaktır. Baskıcı tavırlar sergilerseniz bu çocuğunuzun okula soğukluk duymasına sebep olacaktır. Gerekirse ailece çocuğunuzun uyku saatinde uyumaya özen gösterin.

• Çocuğunuzu okula siz bırakıyorsanız vedalaşma anını uzatmayın, beden diliniz biraz daha üzülürsen seni alıp eve götüreceğim mesajını vermesin. Her an ortadan kaybolacakmış tavrını da sergilemeyin çocuğunuzun güveni sarsılmasın. Bu vedalaşma anlarında size düşen görev çok büyük.

• Okuldan alan yine siz iseniz mutlaka çıkış saatinde orada olun. 5 dakika bile çocuğunuzun paniğe kapılmasına neden olacaktır. Anneleriyle okuldan ayrılan arkadaşlarını gören çocuk büyük bir üzüntü yaşayacaktır. Bu konuda beklentisini yerine getiremezseniz çocuğunuzun size karşı güven duygusuna zarar verirsiniz.

• Çocuğunuz okuldayken neler yapacağınızı özellikle bu onunda gitmekten keyif duyduğu bir yer ise yanında söylemeyin. Çocuğunuzun aklı gittiğiniz yerde kalabilir.

• İlk iki günün sonunda artık okulda beklemeyin. Sizin orada olduğunuzu bilen çocuk okula alışmakta zorluk çekecektir.

• Okula gitmenin mükâfatı olarak çocuğunuzu sürekli hediyelere boğmayın çünkü eve hep aynı beklenti içinde dönecektir. Zaten okula gitmek olması gereken bir şeydir ve ödülle desteklenmez

 

mamidedi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol