Öğretmen Diyarı

ÇOCUĞUNUZ BÖYLE OTURURSA... SAKIN BİR DAHA BÖYLE OTURMASINA İZİN VERMEYİN!

Çocukların kalçasını yere koyup dizlerinden bacaklarını arkaya doğru bükerek gerçekleştirdiği ‘W’ oturuş pozisyonu birçok sağlık problemlerine yol açıyor. Yukarıdan bakıldığında ‘W’ harfi gibi gözüken söz konusu oturuş biçimini yapan çocuklar, bu hareketi bilinçli olarak yapmaz. Kendisini o şekilde daha rahat hisseder ve düşünmeden öyle oturur. Yetişkinlerin birçoğunun beceremediği ‘W’ oturuşunu yapan çocuklar, bacakları geliştikçe bu alışkanlıklarından vazgeçer. Çocukların yürüdükten sonra oturuş şekillerinin aileleri tarafından dikkatle takip edilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, ‘W’ şeklinde oturmanın yol açtığı hasarları sıraladı:

1- Yürüyüş, duruş ve kas gelişimi bozulabilir.
2- Düztabanlık ortaya çıkabilir.
3- Koşma, zıplama, atlama gibi hareketler için çok önemli olan sağ-sol dengesini kurma becerisi bu oturuş yüzünden sekteye uğrayabilir.
4- Çocuğun kalçasının kaymasına neden olabilir. Üst bedeninde rotasyon becerisini engeller. Bu, iki elini birden kullanmasına engel olur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
yasemin 1 yıl önce

ben yillarca bu sekilde oturdum hic bir problem ile karsilasmadim gayet saglikliyim

Avatar
Ayşegül 7 ay önce

Benim kızım bu şekilde sürekli oturuyordu yanlış olduğunun farkında değildim yukarıda yazılan herşeyi yaşadık kesinlikle çocuklarınızı böyle oturtturmayın

Avatar
Periyildirim 7 ay önce

Aynen 34 yaşındayım ve hala bu şekilde oturuyorum yerde oturmak için çok rahat bir pozisyon . Tabi bilimsel açıklamasından dolayı çocuklar için dikkat edecegim