Öğretmen Diyarı

Çocuğumu evde nasıl eğitirim?

Kültür ve Medeniyet Derneği anne ve babaların eğitimleri yanında çocuklar içinde eğitim çalışmaları düzenliyor. "Çocuklara Yerinde Eğitim Rehberliği" başlığı altında "Ev Grup Okumaları" düzenleyen dernekte proje sorumlusu Meryem Yılmaz'dan çalışmaları hakkında bilgi aldık.

 

İlköğretim öğrencilerine yönelik yapılan çalışma 8 kişilik gruplar halinde yapılıyor. Hafta sonları cumartesi günleri yapılan çalışmalarda çocukların manevi gelişimleri göz önüne alınıyor. Dönem başı başvurular değerlendirilerek yapılan çalışmada öğreticiler yeterlilik sınavlarından geçiriliyor ve belirli formasyonlar veriliyor. 

 

Dernek merkezleri çevresinde hizmet veren dernek çalışmaları ile ilgili 212 475 96 25 , 212 475 96 25 numaralı telefondan bilgi alınabiliyor.

 

Meryem Yılmaz "Ev Grup Okumaları" hakkında şunları söyledi:

 

Çocuklarımıza kendi arkadaş grubu içerisinde ve ev ortamında, kendisini rahat ifade edebileceği, yeteneklerinin farkına varabileceği, ahlaki değerleri ve toplumsal davranış kalıplarını öğrenip pekiştirebileceği ve faydalı oyunlar oynayıp mutlu olabileceği bir ortam sunmak bu programın öncelikli hedeflerinden.

 

Bu programdan faydalanmak isteyen veli, çocuğunun yakın arkadaş çevresinden aynı yaş grubunda 7-8 kişilik bir grup oluşturup vakıftan "Gönüllü Eğitim Rehberi Ağabey veya Abla" talep eder. Vakıf tarafından titiz bir çalışmayla seçilip hizmet içi eğitimden geçirildikten sonra görevlendirilen bu rehber ağabey veya abla, çocuklarla ev ortamında bir araya gelir.

 

Gönüllü rehberimiz; misafirlik kuralları ve sohbet sıcaklığı içerisinde uyguladığı, metin okuma, güzel konuşma, güzel davranış kuralları, tarih bilinci, ahlak değerlerimiz, verimli ders çalışma teknikleri, faydalı oyunlar, zekâ bulmacaları gibi etkinliklerle çocuklarımızın kendi potansiyellerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olur, onlara adeta bir 'hayat koçluğu' yapar. Bu ev programına ilave olarak şehir-kültür-tarih gezileri, sanat etkinlikleri, spor karşılaşmaları, doğa gezileri ve piknik gibi ev dışı faaliyetlerle grup içerisinde sevgi, saygı, nezaket, güler yüzlülük, sabır, paylaşma ve fedakârlık gibi hasletlere dayalı güçlü bir arkadaşlık ortamının oluşmasına gayret eder. Sürekli olarak çocukların motivasyonlarını, yaşama sevinçlerini ve arkadaşlık duygularını diri tutmaya çalışır. Onların kendi başlarına sorumluluk alıp yerine getirmelerine, şahsiyetlerini güçlendirmelerine yardımcı olur.

 

"GÖNÜLLÜ EĞİTİM REHBERLERİ"

 

"Ev Grup Okumaları" çalışmasının uygulayıcısı, "Gönüllü Eğitim Rehberi" ağabey ve ablalardır. Bu kardeşlerimiz, birikim sahibi ve hayatı tanıyan eğitimli gençlerdir. Çocuk psikolojisinden anlayan, onun dünyasına girebilen, çevresi ile iyi ilişkiler kurabilen, okuyan, araştıran, sürekli kendini geliştirme gayretinde olan gönüllü insanlardır. Titiz bir çalışmayla seçilirler, daha sonra hizmet içi eğitim seminerleri ile eğitimlerine destek verilir.

Dünya Bülteni

Anahtar Kelimeler:
çocuğumu evde eğitirim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol