Öğretmen Diyarı

ÇOCUĞUMA HANGİ KİTABI ALMALIYIM?

Çocuklar okuma alışkanlığını öncelikle ailede, sonra da okulda kazanırlar. Anne baba kitaba değer veriyorsa ve okuma alışkanlığı kazandırmak için çocuklarına model oluyorsa çocuklar da kitap okuma alışkanlığını daha kolay kazanırlar.

 

Çocukların kitabı sevmeleri için onları bebeklikten itibaren gelişim düzeyine uygun kitapla karşılaştırmalı ve renkli, sesli kitaplardan başlayarak kitaptan zevk almalarını sağlamalıdır.

 

Kitap okuyan çocuklar eğitim süreçlerinde daha başarılı olmaktadırlar. Bu nedenle anne babalar çocuklarını bebeklik dönemi için hazırlanmış tek resimli kavram kitaplarıyla başlayarak bir yaşında yazılı kitaplarla tanıştırmalıdırlar. Evde kitap okuyarak çocuklara model olmalı ve günde en az 15 dakika çocuklarla bire bir kitap okuma çalışmaları yapmalıdırlar.

 

Kitap okuma kadar, okunan kitabın dinlenmesinin de yukarıda saydığımız ve sayamadığımız pek çok faydası vardır. Okuma becerileri henüz gelişmeyen okul öncesi dönem çocukları için okunan kitaplar bütün saydıklarımıza ek olarak dinleme, algılama, ve konsantrasyon becerilerinin gelişimine yardımcı olur.

 

Kitaplar bebeklikten başlayarak çocukları renkler, çizgiler, harfler ve kelimelerle tanıştırır. Çocukların oynama, eğlenme, görme, duyma, dokunma yoluyla tanıma ve keşfetme ihtiyaçlarını karşılar. Duygu ve düşünce dünyalarını besler, üretkenlik ve hayal dünyalarını geliştirir.

 

Kitapla karşılaşma önce sadece resimle olmakta, daha sonra resim-kelime, resim-cümle, resim-cümleler, resim-hikaye, az resim-çok metin ve nihayet resimsiz metinlere doğru bir gelişme süreci izlenir. Resimli kitaplar, okul öncesi dönemde çocuğun bilişsel, dil, sosyal ve duygusal gelişim alanlarının desteklenmesinde önemli bir araçtır.

Çocukların kendilerini tanımalarına, sosyalleşmelerine yardımcı olurken bilgi ve haz verip yalnızlıklarını azaltır.

 

Resimli kitaplar, basit ve anlaşılır kelimeler ile anlatılan hikâyelerin kullanıldığı, farklı büyüklük ve şekillerde hazırlanan, genellikle her sayfada renkli resimlerin kullanıldığı kitaplardır. Küçük çocuklar resimlerden bilgi alarak ve onları yorumlayarak öğrenirler. Aradıkları bir bilgiye, resimlerdeki karakterlere ne olacağını ya da olayın geçtiği sahneyi yorumlayarak ulaşırlar. Çocuklar metni okumadan resimleri inceleyerek hikâyede ne anlatılmak istenildiğini ifade edebilirler.

 

Resimli çocuk kitabı, çocuğun ilgi ve ruhi ihtiyaçlarını karşılayan fakat her şeyden önce çocuğun zevkle okuduğu bir eserdir.

Yetişkinler olarak okumak istediğimiz kitapları seçme özgürlüğüne sahibiz. Kitap seçimimizi belki ilgi alanımıza, belki ihtiyacımıza, belki de yakınlarımızın tavsiyesine göre yaparız. Bizim için doğru ya da faydalı olmadığını düşündüğümüz kitapları ya almayız ya da bir şekilde aldıysak okumaya biliriz.

 

Oysa çocukların cephesinden baktığımız zaman durum böyle değildir. Çocuklar, ebeveynleri tarafından tercih edilen kitaplara sahiptirler. Kitabın muhtevasının gelişim düzeylerine uygunluğuna ya da seçilen kitabın pedagojik olarak doğruluğuna karar veremeyecekleri için bu sorumluluk ebeveynlere kalıyor...

 

TÜZDER-ÜSTÜN ZEKÂLILAR DERNEĞİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim