Öğretmen Diyarı

ÇOCUĞUM ÜSTÜN ZEKALI MI ?

Öncelikle belirtmek isterim ki farklı olmak, sıradışı olmak, ileri ya da geri olmak, siyahların arasında beyaz, beyazların arasında siyah olmak hep zor olmuştur. Eğitim sistemi normal zihinsel gelişim gösteren çocuklar için tasarlanmıştır. Normal bir zihinsel gelişim gösteriyorsanız sorun kalmaz herşey planlandığı gibi yolunda gider. Ama ya değilseniz ...

Her anne baba doğal olarak nasıl çocuğunun sağlıklı olmasını istiyorsa, akıllı, zeki ve başarılı bir çocuk olmasını da ister. Akıllı bir çocuğa sahip olmak ile üstün zekalı bir çocuğa sahip olma arasındaki fark siyah ile beyaz arasındaki fark kadar büyüktür. Akıllı bir çocuğunuz varsa çoğunlukla okulda bir sıkıntı yaşamaz, başarıları ile gurur duyarsınız.
Peki ya üstün ise ? Bu genellikle tercih edilmeyecek kadar zorlukları olan bir durumdur. Okulun daha ilk yıllarından itibaren problemler baş göstermeye başlar ve sizi çaresiz bırakır.

Şimdi ilk sorumuza geri dönelim: Çocuğum Üstün Zekalı mı?
Bu soruyu sormadan önce Akademi'nin internet sitesinde yer alan Üstün Zekalıların Özellikleri adlı makaleyi bir okumak gerekiyor.
http://ustunzekalicocuklar.com/index.php/ustun-zekalilar-hakkinda-bilgi-bankasi/makaleler/69-ustun-zekalilarin-ozellikleri
Bu makaledeki özellik listelerinde yer alan maddelerin çoğunu çocuğunuzda gözlemliyorsanız, yaklaşık %75 ve üzerini, evet bir psikoloğa çocuğunuzun yaşına uygun zeka testini uygulatarak durumunu netleştirmenizi öneriyorum.

Uygulanan zeka testlerinin hazırlanmasındaki asıl amaç, çoğunlukla sanıldığının aksine üstün zekayı tespit etmek değil (yani üstün zeka testi değil) 80-130 zeka puanı aralığındaki çocukların klinik amaçlı zihinsel gelişiminin takibini yapmaktır. Yani aslında Zihinsel Gelişim Testi'dir. Size verdiği sonuçta, aslında şu alanlarda yaşının ilerisinde şu alanlarda da yaşı seviyesinde ya da gerisinde olduğudur. Bu zihinsel gelişim testinde elde ettiği sonuçlara bakarak çocuğunuzun zihinsel gelişimi hakkında yorum yapmak mümkün olacak, ileride yaşanabilecek sorunları şimdiden görmenizi sağlayarak erkenden tedbir almanıza imkan verebilecektir. Ya da tam tersi yetenekli olduğu alanları gözleyebilecek o alanlarda kendini geliştirmesi için imkan sağlamanıza fırsat verebilecektir. Bu testler hakkında bilgi almak için aşağıdaki sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. http://ustunzekalicocuklar.com/index.php/testler/hangi-zeka-testi-bizim-icin-utgun

Zeka testleri hakkında bu kısa bilgiyide yerinde verdikten sonra "Çocuğum Üstün Zekalı mı?" sorusunu bana soran danışanlarıma sorduğum sorulara ve dikkat ettiğim durumlara gelelim.
- Benim ilk dikkat ettiğim dil becerisidir. Çocuğunuzun kaç yaşında ve nasıl konuştuğu oldukça önemli. Erken dil gelişimi zihinsel faaliyetin ve hafızalama gücünün bir göstergesidir. Örneğin; 1,5 yaşlarında 3 kelimeli cümeleler kurabilmesi ya da 2-2,5 yaşında yetişkinlerin kelimeleri ile cümleler kurması, 3 yaşlarında bağlaçlarla cümleleri birbirine bağlaması gibi. Çoğunlukla çocuğunuz ile konuşuyormuş gibi hissetmezsiniz. Ne söylerseniz anlar ya da açıklayınca hemen anlar. Öğrenmesi pek uzun sürmez. Bazen söylediklerine siz bile çok şaşırırsınız, bu kelimeyide nereden öğrendi ve tamda yerinde kullandı diye.
- Öğlen uykusunu ne zaman bıraktı? ve günde kaç saat uyurdu? diğer sorduğum sorular. Bu sorulara uyumayı pek sevmezdi zaten hemen öğlen uykusunu bıraktı ya da yaşıtlarından hep daha az uyuyordu cevapları şüpheleri arttırır.
- Aşırı hassas kulaklar ve gözler, dokunmaya karşı hassasiyet, kokuya ya da yemeklerin tatlarına aşırı tepki ise diğer konular.
- Çevresini şaşırtır mı? Doktorundan, öğretmeninden, arkadaşlarınızdan çocuğunuzun zekası ile ilgili uyarılar, yönlendirmeler, şaşkınlıklar duyuyor musunuz?

Bu soruların cevapları ve gözlenen durumlar bizim zeka testi uygulama kararını vermemizi sağlar.

Şimdi hemen sorular gelecek peki kızım 3 yaşında test yaptırmalı mıyım?
3 yaşından sonra Stanford Binet testi uygulanabiliyor, fakat biz Akademi'de 4 yaşından önce test uygulamıyoruz. Hemen neden acaba dediğinizi duyar gibiyim. Zihinsel gelişimi yaşıtlarından ileride gittiğini düşündüğünüz çocuğunuz için ilk yapacağınız okul öncesine başlatmak olacaktır. Gittiği okul öncesi kurumda sıkıldıysa ve gitmek istemiyorsa daha çok bilgi veren deney ve proje yapan bir anaokulu bulmalısınız. Ayrıca bir öğretmenin yönlendirmesi ile masa başında faaliyet yapmaya ve kalem kullanmaya başlamalı ki test ortamına uyum gösterebilsin ve daha doğru sonuçlar alarak çocuğunuzu eksik hatalı tanımayalım. Acelemiz yok değil mi?

İşte diğer gelen soru: Oğlum 5 yaşında bu özelliklerin çoğunu gözlemliyoruz. Sizce test yaptırmalı mıyım?
Eğitimi ile ilgili bir planlama yapacaksanız test uygulamak faydalı olabilir. Fakat testi sadece merakınızı gidermek için yapacak ve 6 yaşından önce bir çalışma içine girmeyecekseniz test uygulatmak için 6 yaşını doldurmasını bekleyin. Neden mi? Çünkü 7 yaşından gün alan çocuklara uygulanabilen Wisc-r zeka testi çocuğunuzun yetenekli olduğu ya da desteklenmesi gereken alanları ortaya çıkarmada daha detaylı bir rapor sunar size. Bu sayede çocuğunuzu daha yakından tanır ve eğitim hayatını ona göre planlayabilirsiniz.

Özer Engin Erciyes
Üstün Zekalılar Eğitim Danışmanı
Üstün Zekalı Çocuklar Akademisi Kurucusu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim