Öğretmen Diyarı

Çocuğa iyi bir rol model olmanın püf noktaları

 

 

İyi bir rol model olmak için yapılması gerekenler

 

Çocuğunuz sizin en sevdiğiniz varlığınız fakat cinsel gelişimi göz önüne alınarak ona sevginizi belli ederken aşk kelimeleri kullanmak yerine dokunarak ve sevgi sözcükleri kurarak yaklaşın.

Çocuğunuzun özerkliğini en iyi kazandığı davranış kendi yatağında yatması olacaktır. Korkmasından endişeleniyorsanız kulağınız onda olduğu sürece, kendini huzursuz hissettiği zamanlar adına ona güven aşıladığınız müddetçe sorun olmayacaktır. Çocuğunuz sizinle eşiniz başka bir oda da yatıyorsa örnek birer karı koca modeli olabilmeniz söz konusu olmayacaktır.

İleride eş seçerken çocukluğunda yaşadığı ve öğrendiklerinden yola çıkarak tercih yapacaktır. Gerçek sevgiyi öğretebilmek için karı koca olarak birbirinize tutumunuz hayati bir önem taşımaktadır.

Yanında tartışmamak yine çok dikkat edilmesi gerekenler arasında, unutmamalısınız ki çocuğunuz saygıyı sizden öğrenecek.

Çocuğunuzun yanında sizin için önemsiz olduğunu düşündüğünüz pembe yalanları bile söylememelisiniz çünkü o bunu ayırt edemez.

0-6 yaş döneminde çocuğunuz size karşı gizli bir ilgi duyacaktır bu yetişkinlerin duyduğu ilgi gibi değildir. Bunu kendini karşı cinsin gözünden tanımak için yapacaktır. Eğer eşinizle ayrı hayatlar yaşıyorsanız çocuğunuza sevgilim demeyi tercih etmemelisiniz.

Sevgi ve saygı dolu bir ilişki yaşamayı sizden öğrenecektir. Bu sebeple ona birbirini seven, sayan ve anlayan karı koca olduğunuzu göstermeniz çok değerlidir. Eşinize sarılın, birbirinize olan sevginizi göstermekten çekinmeyin.

Çalışkan olmak, temiz ve düzenli olmak, adil olmak, empati yeteneğine sahip olmak gibi bütün meziyetleri sizin sözel uyarılarınızdan çok davranışlarınızdan öğrenecektir.

Yine cinsel kimliği için önem arz eden noktalardan birisi çocuğunuzu dudağından öpmektir. Ellerinden, kollarından, yanakların öpün ama dudaklarından öpmeyin büyüdüğü zaman dudaklarının özel alan olduğunu bilerek tacize karşı kendisini koruması için dudaktan öpülmenin normal bir şey olmadığını öğretmelisiniz.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol